Vláda Spojených států chce v rámci své "války proti terorismu" začít prověřovat z kontaktů se záškodníky také neziskové organizace (NGO). Americké bezpečnostní služby budou ověřovat statisíce jejich pracovníků. Případné zadmítnutí činnosti NGO nemusejí nijak zdůvodňovat.
Washington rozhodl, že všechny osoby, pracující v nestátních charitativních a dobročinných organizacích (NGO) budou prověřeny, zda nemají vazby na teroristické organizace nebo osoby podezřelé z terorismu.
Podle listu Washington Post se kontroly dotknou všech organizací, které dostávají finanční podpory z Agentury pro mezinárodní rozvoj (AID).
Od 27. srpna tak musejí být americkým bezpečnostním úřadům a FBI nahlášeny osobní údaje osob, které o tyto finanční zdroje zažádají a budou je spravovat. Týká se to jejich telefonních čísel, data narození či e-mailové adresy.
Dosud si neziskové organizace své spolupracovníky prověřovaly samy a AID pouze informovaly o výsledcích. Vláda Spojených států se rozhodla nyní kontrolu převzít sama a její výsledky navíc nesdělovat. Pokud se Washington rozhodne některé neziskové organizace nebo její pracovníky neschválit, nebude je informovat o důvodech, které ji k tomu vedly.
Mnohé neziskové organizace již vyjádřily s novým plánem washingtonské vlády svůj nesouhlas. Podle vyjádření zástupců skupiny InterAction, která sdružuje 165 zahraničních dobročinných organizací, bude nové bezpečnostní opatření znamenat velké překážky pro jejich činnost a navíc pro ně prý neexistuje žádný zákonný podklad.
V době, kdy podobná omezující opatření zavedlo v rámci svého boje v čečenskými rebely Rusko, se proti němu vzedmula vlna mezinárodní kritiky z omezování demokracie.
Na ilustračním snímku americká státní pečeť.
Foto: AP