Dvěma americkým astronautům se v sobotu podařilo při riskantním výstupu do vesmíru opravit poškozený solární panel Mezinárodní kosmické stanice (ISS) a nosník s panelem plně rozvinout do délky 35 metrů. Po opravě se oba krátce před půl sedmou v pořádku vrátili do orbitálního komplexu. V otevřeném kosmu strávili sedm hodin a 19 minut. Oznámila to mluvčí Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Astronautovi Scottu Parazynskému se podařilo spravit křídlo panelu, nahradit poškozené závěsy pěti improvizovanými výztuhami a také upevnit dráty, které panel poškodily. Parazynski pak sledoval, jak posádka ISS vysunula do plné délky nosník a pak rozvinula zlatý solární panel. Celá konstrukce tak nabyla potřebné stability.
"Skvělá práce, chlapci," komentovala výsledek velitelka ISS Peggy Whitsonová. Improvizovaná oprava, která se připravovala až během letu, zachránila nejen solární panel, ale i další výstavbu ISS. Podle NASA by se bez spraveného nosníku se solárními panely nemohlo pokračovat dál.
Parazynski se na robotické paži, prodloužené o patnáctimetrový nástavec, vysunul dál od stanice, než je doporučená vzdálenost pro bezpečný návrat v případě problému. Při opravě mu také hrozil zásah elektrickým proudem.
Vedení NASA se domnívalo, že vlastní oprava potrvá jen půl hodiny. Ale bližší ohledání poškozeného místa, kde byly rozbité závěsy, narušená těsnění a uvolněné dráty, tyto naděje zhatilo. Přesto se Parazynskému podařilo během asi čtyř hodin dát panel do pořádku - i za pomoci součástek, které astronauti připravili na palubě ISS z dostupných materiálů.
Druhý astronaut z raketoplánu Discovery Doug Wheelock byl u paty anténní soustavy se solárním panelem. Naváděl astronauty na ISS, kteří pohybovali robotickou paží, na jejímž konci byl Parazynski.
I když se solární panel rozvinul, nemohli astronauti ještě slavit. Parazynskému totiž trvalo asi hodinu, než se dostal zpět na stanici. Stejně dlouho se dostával před tím na místo opravy.
Parazynskému v jednu chvíli také "uletěly" štípací kleště, ale podařilo se mu je zachytit. O pár hodin později o ně ale přišel nadobro. Teď se s tím nedá moc dělat, prohlásil Parazynski a soustředil se raději na návrat na ISS.
Discovery by se měl odpojit od stanice na oběžné dráze kolem Země v pondělí a přistát na Floridě ve středu. Příští posádka bude ale muset vyřešit ještě další problém, který se vynořil až při nynější misi - kovové piliny v kloubu, k němuž jsou upevněny nosníky se solárními panely na druhé straně ISS.
Foto: ČTK