Američtí vojáci táhnou do <span>války s antidepresivy</span>

Zahraničí
8. 6. 2008 20:11
Od zítřka na živé cíle. Na střelnici armády USA v Afghánistánu.
Od zítřka na živé cíle. Na střelnici armády USA v Afghánistánu.

Od zítřka na živé cíle. Na střelnici armády USA v Afghánistánu.Znepokojivě mnoho příslušníků armády USA užívá během svého nasazení v Iráku a Afghánistánu antidepresiva. A to každý den. Léky mohou být u vojáků důvodem vysokého počtu sebevražd, uvádí studie, kterou v titulní story svého nejnovějšího vydání cituje magazín Time. 

Mnozí z nich zažívají den co den kruté scény, přesto nesmějí dát najevo své pocity. Už od věků a všude na světě trpí vojáci traumatickými prožitky, po dlouhé generace se ale většinou potlačovaly a nemluvilo se o nich.

Mezitím se situace zlepšila a moderní armády mají programy, které se traumatizovaným válečným veteránům věnují. Symptomy stresů jsou poměrně dobře známé.

Nemocnice veteránů v Tampě. Dívka přišla podpořit nemocného.Alarmující je ale nově skutečnost, že stále více amerických vojáků sahá k antidepresivům už před bojovými nasazeními, aby je byli psychicky vůbec schopni přestát.

Údaje ze zprávy Mental Health Advisory Team armády Spojených států dokládají, že zhruba 12 procent amerických vojáků v Iráku a 17 procent v Afghánistánu si před misí či během ní nechá předepsat léky proti depresi nebo silné prášky na spaní. Konkrétně je to asi 20 tisíc amerických vojáků rozmístěných ve dvou zmiňovaných zemích.

Magazín Time konstatuje: „S ohledem na tradiční tabu, aby voják vyhledal lékařskou pomoc, lze vycházet z toho, že skutečný počet těch, kteří berou antidepresiva, je mnohem vyšší."  

Američané cvičí afghánské kanonýry.Vojáci pod vlivem léků nebo drog nejsou ovšem žádným novodobým fenoménem. Už George Washington nařizoval příděly rumu pro své muže. Válečnici Třetí říše si při blitzkriegu proti Polsku a Francii pomáhali amfetaminem jménem pervitin. Amfetaminy byly rozšířené i mezi americkými jednotkami ve Vietnamu.

V jistém smyslu odráží stoupající konzumace léků v armádě značné rozšíření antidepresiv u civilního obyvatelstva. Podle jedné marketingové studie vypsali roku 2004 američtí lékaři 147 milionů receptů na léky proti depresi.

Cena, kterou musejí v tomto směru zaplatit američtí vojáci v Iráku a Afghánistánu, je ovšem zjevně vysoká. Podle jedné studie Pentagonu cítí všichni vojáci na misi stres, přičemž 70 procent najde cestu zpět do normálního života. Asi 20 procent má dočasné psychické problémy a 10 procent vážně psychicky onemocní.

Už zpátky doma z Iráku. Zraněný americký voják na rentgenu.Odborníci si kladou otázku, jaké vedlejší účinky mají psychofarmaka a zda jsou tyto prostředky případně zodpovědné za stoupající počet sebevražd v armádě.

Zatímco si od začátku války v Iráku a Afghánistánu do roku 2006 vzalo život 115 vojáků, tento počet, tedy 115, spáchal sebevraždu jen v loňském roce. Přibližně 40 procent z druze jmenovaných užívalo psychofarmaka, především Prozac a Zoloft.

„To je důvod k vážným obavám," cituje Time Josepha Glenmullena, profesora psychiatrie na Harvard Mediacal School.

Foto: Pentagon

Autor: - pp -

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ