Amerika dala zelenou pojídání <span>klonovaného masa</span>

Zahraničí
15. 1. 2008 11:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto.Zdravá klonovaná zvířata i jejich potomci jsou bezpečnou potravou. Uvádí to Americká agentura pro kontrolu léků a potravin (FDA) ve své dlouho očekávané závěrečné zprávě, kterou cituje deník The Washington Post. Padá tak poslední regulační bariéra na trhu s masem a mlékem, která platila pro klonovaný dobytek, prasata a kozy.

Zpráva o celkem 968 stranách nebyla dosud oficiálně zveřejněna. Ve svém závěrečném hodnocení rizik nenachází žádný důkaz, který by ospravedlňoval obavy, že klonované maso by mohlo být zdrojem skrytých rizik. Své závěry odborníci dokládají několika sty stran přesných údajů a dat.

Ve Spojených státech jde o horké téma. Většina amerických spotřebitelů se totiž konzumace potravin z klonovaných zvířat obává. Klonování samotné by také mohlo mít negativní dopad na vnímání amerického masa a mléka jako takového.

Ilustrační foto.Horké téma

Vědci z FDA poukazuje na skutečnost, že vedle obav ze zdravotních rizik vyvolává klonování hospodářských zvířat také otázky morální, náboženské a etické. Uvádějí ale, že jejich závěrečné hodnocení se zabývá čistě vědeckým posouzením rizik.

FDA shromáždila údaje o téměř všech 600 klonovaných kusech hospodářského dobytka v USA a stovkách jejich potomků, stejně jako o naklonovaných zvířatech v zahraničí.

Přestože citovaná zpráva bude mít zřejmě dalekosáhlý dopad, produkty z klonovaných zvířat se v obchodech ve velkém neobjeví dříve než za několik let. Jedním z důvodů je skutečnost, že tyto kusy jsou zatím samy o sobě vzácné a drahé a namísto na porážku se využijí pro další chov.

Dlouhodobým cílem je takto vyšlechtit vysoce kvalitní potravinářská zvířata.

Ke slovu mohou také ještě přijít zájmové skupiny a spotřebitelé.

Představitelé FDA prý neočekávají, že by se klonované maso nějak zvlášť označovalo. Nálepka, že maso není klonováno, by ale mohla být povolena pro normální maso.

Některé skupiny, které proti volnému prodeji klonovaného masa vystupují, již oznámily, že zvažují podání žaloby. FDA podle nich nemá na zřeteli zájmy spotřebitele, ale jen několika málo společností.

Na několikaletém zpoždění zveřejnění zprávy a přijetí příslušné legislativy měli svou zásluhu různí lobbyisté, například z řad zástupců mlékárenského průmyslu. Obávali se možného dopadu na export americké syrovátky, jejíž prodej nyní roste.

Na poplach bili i zástupci zemědělského exportu, kteří se již celé roky zasazují za akceptaci amerických geneticky modifikovaných potravin v zahraničí.

Foto: Profimedia

Autor: - ms -

Další čtení

Mluvčí Hamásu byl zabit při izraelském náletu, uvedla agentura blízká Hamásu

Zahraničí
27. 3. 2025

V Rusku odsoudili pracovníka okupované elektrárny k 18 letům

Zahraničí
26. 3. 2025

Trump oznámil uvalení 25procentního cla na dovoz automobilů do USA

Zahraničí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ