Bývalý kolumbijský prezident Álvaro Uribe vyzval voliče, aby v referendu odmítli mírovou dohodu vlády s povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Informovala o tom agentura EFE. Dohoda má definitivně ukončit více než půlstoletí trvající konflikt, který si v zemi vyžádal na 260 tisíc obětí. Bez schválení v referendu dohoda nebude platit.
"Schválení dohody v referendu znamená hlasovat pro úplnou beztrestnost (povstalců)," uvedl ve středu v Bogotě na mítinku svých příznivců exprezident Uribe. Jako šéf nejsilnější opoziční strany v zemi Demokratický střed (CD) vyzval voliče, aby dohodu odmítli. Podle něj negarantuje trvalý mír a dává špatný příklad budoucím generacím v tom, že zločiny zůstanou nepotrestány.
Odpůrcům dohody se nelíbí mimo jiné amnestie pro účastníky bojů. Ta má platit pro všechny vyjma těch, kteří budou nově vytvořenými tribunály uznáni vinnými z válečných zločinů. Opozice kritizuje také to, že bývalí povstalci usednou v parlamentu.
Podle senátora za opoziční stranu Demokratický střed Alfreda Rangela je organizace FARC "největším kokainovým kartelem a třetí nejbohatší teroristickou skupinou na světě".
Rozhovory o ukončení nejdelší války v Latinské Americe vedla vláda s povstalci od listopadu 2012 v kubánské metropoli Havaně, kde obě strany letos v červnu slavnostně podepsaly dohodu o definitivním příměří. Mírová dohoda jako taková ještě podepsána nebyla, strany se ale již shodly na všech jejích bodech, takže podpis je považován za formalitu.
Minulý měsíc Ústavní soud schválil konání lidového hlasování jako součásti mírového procesu, termín plebiscitu ale ještě stanoven nebyl. Dohoda bude platit, pokud se pro ni vysloví nejméně 13 procent voličů (tedy asi 4,5 milionu ze 48 milionů Kolumbijců). I tento nízký práh pro platnost dohody je předmětem kritiky opoziční Uribeho strany.