Annapolis: mírný pokrok v obecně přijatelných mezích
27.11.2007 20:32
Izraelci a Palestinci obnoví v prosinci mírové rozhovory, které by měly skončit příští rok mírovou dohodou. Na úvod mezinárodní konference o Blízkém východě uspořádané Spojenými státy to dnes v Annapolisu v americkém státě Maryland oznámil prezident George Bush.
Před svým projevem na úvod konference Bush přečetl izraelsko-palestinské prohlášení, o němž se do posledních chvil vyjednávalo. Po jeho boku přitom stáli předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a izraelský premiér Ehud Olmert, kteří po Bushovi vystoupili s vlastními projevy.
Americký prezident slíbil, že učiní maximum pro to, aby se podařilo dospět k dohodě příští rok. První kolo jednání se má konat 12. prosince. Bush také zdůvodnil, proč svolal konferenci právě nyní. Podle něj je ten pravý čas, protože se právě odehrává bitva o budoucnost Blízkého východu, v níž nesmí zvítězit extremisté.
My kluci, co spolu mluvíme
Ačkoli se v prohlášení hovoří o tom, že se bude jednat o hlavních bodech izraelsko-palestinského uspořádání, témata v dokumentu nejsou vyjmenována. Formuloval je ale Abbás, když řekl, že dohoda s Izraelem musí zajistit, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem budoucího palestinského státu, a že se musí vyřešit také problém palestinských uprchlíků a židovských osad.
Olmert prohlásil, že Izrael je připraven na bolestné ústupky a že se musí jednat intenzivně, aby se dosáhlo cíle. Izrael do prohlášení prosadil formulaci, že konečná dohoda rozhodne o vytvoření palestinského státu, který bude domovem Palestinců stejně, jako je Izrael domovem židovského národa. Palestinci vidí ve vymezování Izraele jako státu Židů překážku pro návrat palestinských uprchlíků do původních domovů v dnešním Izraeli a kvůli této formulaci se dlouho zdráhali prohlášení podepsat.
Na palestinských územích se dnes proti konferenci demonstrovalo. V pásmu Gazy se sešlo asi 250 tisíc lidí, na západním břehu se protestovalo hlavně v Hebronu, Ramalláhu a v Nábulusu. V těchto třech městech proti účastníkům zasáhla policie a v Hebronu byl jeden muž zabit. Asi 15 osob je zraněno a desítky dalších byly pozatýkány.
Stále stejné problémy
Radikální hnutí Hamas, které organizovalo protesty v pásmu Gazy, jež ovládá, annapoliskou konferenci považuje za ztrátu času. Abbás podle něj nemá mandát vyjednávat o právech Palestinců a reprezentuje pouze sebe. Západ s Hamasem odmítá jednat a uznává pouze administrativu, kterou jmenoval Abbás. Ta však vládne jenom na západním břehu Jordánu.
Na konferenci v Annapolisu je zastoupeno více než 40 států. Pro USA a Izrael je důležité, že pozvání přijalo 16 arabských zemí, včetně klíčové Saúdské Arábie a Sýrie. Saúdská Arábie má zřejmě zásluhu na tom, že se do závěrečného dokumentu dostal časový rámec mírových rozhovorů, čemuž se Izrael dlouho bránil.
Saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal ibn Abdal Azíz Saúd, který je v Annapolisu, trval na tom, že rozhovory nemohou trvat do nekonečna a že je třeba je předem vymezit. Je to poprvé, kdy je Rijád zastoupen na této úrovni na akci, na níž je také Izrael. Fajsal ale Olmertovi nehodlá třást rukou, což Olmert komentoval slovy, že pro něj má větší význam to, že princ na konferenci přijel.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.