Když se američtí prezidenti a jejich diplomati setkají s čelnými arabskými činiteli, neodjíždějí domů jen s hlavou plnou pokárání za zahraniční politiku. Mají také plné kufry tretek, zlatých šperků, rób, uměleckých předmětů a dokonce i figurek Santa Clause z papírové drti.
Nový seznam darů, které věnovali zahraniční vůdci americkým činitelům, svědčí o tom, že Arabové neškudlí. Jsou mezi nimi i diamantový prsten, medailonek a hudební nástroj v hodnotě přes 212 tisíc dolarů (téměř čtyři miliony korun), jimiž libyjský vůdce Muammar Kaddáfí obdaroval bývalou americkou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou. Kaddáfí dodal dárku osobní přídech včetně své vlastní podobenky.
ČTĚTE TAKÉ: Kaddáfí zahrnul Riceovou během návštěvy Libye dary
Pravidla americkým oficiálním činitelům zakazují ponechat si většinu dárků od zahraničních prominentů. Mají nařízeno předat je vládě. Většina darů, kterými byl obdarován prezident, rychle končí ve skladišti, a jen některé z nich se po letech objeví v prezidentské sbírce.
Jedinečné bicykly, které loni dostal darem bývalý prezident George Bush mladší, se rychle ocitly ve federálním skladu. Darovaný parfém se nikdy neocitl na prominentově zápěstí. Darovaná vzácná vína nebyla nikdy zkonzumována i doutníky zůstaly netknuty.
Obama dostal od Karzáího Ježíše
Na seznamu jsou zaneseny dary, které dostal Bush a jeho spolupracovníci, spolu s některými z předchozích let jeho vlády. Je na něm i nynější americký prezident Barack Obama ještě ve funkci senátora.
Při jeho návštěvě Afghánistánu v červenci 2008 mu afghánský prezident Hamíd Karzáí daroval sošku Ježíše za 60 dolarů (asi 1100 korun) a také dva koberečky, vázu a stříbrnou skulpturu palmy - to všechno po 200 dolarech (asi 3700 korun). Obama v souladu s protokolem dárky odevzdal ministerstvu zahraniční.
Světoběžnice Riceová byla zahrnuta třpytivými drahokamy a exotickými vůněmi- od Francouzů dostala parfém Lalique Crystal, od Arménů zase Guerlain.
V arabských zemích jsou pohostinnost a štědrost vysoce ceněné a dokonce i chudí lidé nutí hostům dárky nebo věci patřící obdivovaným osobnostem. Čím bohatší člověk, tím větší pohostinnost a dary.
Například saúdskoarabský král Abdalláh dal Bushovi, Riceové, níže postaveným činitelům a dalším lidem spjatým s Bílým domem dary za víc než 750 tisíc dolarů (13,8 milionu korun). Elizabeth Cheneyová, dcera někdejšího viceprezidenta Dicka Cheneyho, dostala od krále diamanty a rubíny za 85 tisíc dolarů (1,6 milionu korun). Pak monarcha zabrousil do jiné oblasti a při jiné příležitosti ji obdaroval třemi páry dřeváků značky Dr. Scholl. Ani ona si neužila královy štědrosti - boty putovaly do archivního skladu.
Luxusní doutníky v popelnici
Velvyslanec Spojených arabských emirátů daroval Bushovi kolekci vánočních ozdob za víc než 700 dolarů (asi 13 tisíc korun) včetně figurky Santa Clause z papírové drti.
Mnohé dárky z celého světa odrážejí záliby mocných i hrdost dárců na produkty domácí provenience. Třpytivý seznam darů zahrnuje pera od Tiffanyho, kolínskou a kožené výroby značky Givenchy či kolečkové brusle Zandstra.
Malá část dárků končí vystavena ve vládních úřadovnách či prezidentských knihovnách. V případě, že jde o levné předměty, může je obdarovaný od vlády odkoupit. Konzumovatelné dary prezidentovi jako jídlo či pití narážejí na speciální bezpečnostní překážky.
Desítka doutníků Fuente OpusX z Panamy, které patří k nejceněnějším, Bushovi nezůstala. Seznam ukazuje, že s nimi bylo naloženo "v souladu se zásadami tajné policie". Což pravděpodobně znamená, že skončily v popelnici.
Foto: ČTK/AP, profimedia.cz, Archiv Mediacopu