
Argentinský soud poslal ve čtvrtek na doživotí jednaosmdesátiletého penzionovaného generála argentinské armády za zločiny spáchané během vojenské diktatury v sedmdesátých letech minulého století.
Soud uznal vinnými i dalších sedm bývalých vojáků a policistů, které potrestal několika doživotními rozsudky a dlouholetými tresty.
Žaloba vinila generála Luciana Benjamína Menéndeze ze zločinů únosu, mučení a vraždy čtyř členů levicové opozice, ke kterým došlo v roce 1977. Menéndez je tak nejvýše postaveným armádním činitelem potrestaným argentinským soudem od doby konání historického procesu s představiteli vojenské junty z roku 1985. Čtyři spoluobvinění dostali rovněž doživotí, ostatním pak byly vyměřeny tresty v rozsahu od 18 do 22 let.
V Córdobě, hlavním městě stejnojmenné provincie, se v době vlády junty nacházelo obávané vězení La Perla, kde nedobrovolně pobývalo asi 2300 politických vězňů, z nichž mučení a špatné zacházení přežilo jen 17 lidí. Generál Menéndez v letech 1975 až 1979 velel argentinským jednotkám rozmístěným v provincii Córdoba a podle žaloby využíval "služeb" tohoto tábora.
Společně s ostatními odsouzenými se Menéndez podílel na únosu, mučení a vraždě čtyř levicových aktivistů, tří mužů a jedné ženy, kteří byli více jak měsíc drženi v táboře La Perla.
"Byl to hlavní pachatel zločinů v době vlády teroru, v níž naše provincie žila před 30 lety. Šířil smrt a hrůzu a páchal zločiny proti lidskosti," prohlásil po přečtení rozsudku guvernér provincie Córdoba Juan Schiaretti. Menéndez se hájil tím, že diktatura, jíž věrně sloužil, podle něj bojovala s komunismem.
Stejně jako ostatní jihoamerické země zažila Argentina mnoho vojenských režimů. Nejdelší a nejhrůznější z nich začal 24. března 1976 převratem generála Jorgeho Rafaela Videly. Následovalo sedm let železné vlády vojenských junt, které za spolupráce s diktaturami některých dalších zemí kontinentu pronásledovaly své odpůrce.
Jen v Argentině "zmizelo" za toto období až 30 tisíc osob. Proces v Córdobě umožnilo zrušení zákonů o amnestii přijatých po pádu junty, které nedávno prosadil bývalý prezident Néstor Kirchner.
Foto: archiv