Armáda USA řeší sexuální násilí chaoticky a liknavě

Zahraničí
9. 2. 2014 15:00
Americká armáda čelí rostoucímu počtu sexuálních skandálů (ilustrační foto).
Americká armáda čelí rostoucímu počtu sexuálních skandálů (ilustrační foto).

Většina vojáků z amerických základen v Japonsku, kteří jsou usvědčeni ze sexuálního násilí, neskončí ve vězení. Vyplývá to z vnitřní dokumentace amerického ministerstva obrany. Viníci z kontingentu, který je nejpočetnější ze zámořských misí USA, prý většinou dostanou pokutu, jsou přeloženi nebo mají omezený pohyb na základně.

Agentura AP mohla nahlédnout do dokumentace více než tisíce případů, z nichž některé obsahovaly veškeré detaily. Vyšetřování prý je často chaotické a zjevně prokázané delikty jsou nakonec posuzovány jako mnohem menší provinění. Při dvou případech znásilnění velitelé nedbali na doporučení vojenského soudu a zprostili podřízené viny.

Dokumentace pokrývá případy od roku 2005 do začátku roku 2013. Vyplývá z ní, že jednotlivé sekce armády na delikty pohlížejí odlišně. Nejpřísněji postupuje námořní pěchota, v níž z 270 viníků skončilo 53 ve vězení. Námořnictvo sice 70 ze 203 případů poslalo před vojenský soud, avšak jenom 15 z nich bylo odsouzeno za mříže. Nejbenevolentněji na sexuální přečiny pohlíží letectvo, které posuzovalo 124 případů násilí. Jediným trestem byl dopis s výtkou zaslaný 21 viníkům.

Oběti zřejmě ztrácejí důvěru v systém, protože mnohé nechtějí spolupracovat při vyšetřování anebo obvinění stáhnou. U námořnictva v roce 2006 stáhlo stížnost 13 lidí, v roce 2012 už jich bylo 28.

Případy jsou často posuzovány zcela odlišně. V námořním letectvu dvě osoby uvedly sexuální útok po prohýřených nocích. V jednom případě dostal usvědčený viník šestiletý trest vězení, ve druhém pouze 30denní omezení pohybu na základně.

Americká armáda čelí rostoucímu počtu sexuálních skandálů. V roce 2012 se cítilo být terčem sexuálního obtěžování 26 tisíc mužů a žen v ozbrojených silách, což je o třetinu více než v předchozím roce. Prezident v prosinci podepsal zákon, který omezuje pravomoci vojenských velitelů při vyšetřování těchto deliktů.

V USA postupně stále víc případů končí před vojenským soudem - v roce 2009 to bylo 42 procent případů, roku 2012 už 68 procent.

Na základnách v Japonsku ale tento trend není patrný. V námořnictvu a námořní pěchotě skončilo před vojenským soudem jenom 24 procent z ohlášených případů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ