Armáda USA testuje supermoderní bezpilotní letouny

Zahraničí
4. 1. 2011 07:15
Bezpilotní letoun MQ-1 připraven ke startu v Afghánistánu.
Bezpilotní letoun MQ-1 připraven ke startu v Afghánistánu.

Se svými devíti kamerami dokáže sledovat v jednom okamžiku celé město. Americká armáda zkouší nový typ bezpilotního letadla, "drony", jež dokáže zachytit obrazově mnohem větší oblasti než dosavadní modely. Létající superšpion má zahraničním vojákům v Afghánistánu poskytnout další výhody v boji s protivníkem.

Drony mohou filmovat celé vesnice a menší města. Lze sledovat, jak se na volném prostoru pohybují lidé od jednoho konce obce k druhému. Vojáci, kteří se nacházejí daleko od pozorovaného dění, mohou obrázky sledovat živě na přenosných přístrojích a lépe se případně rozhodnout, jak postupovat v boji.

Co zní trochu jako science-fiction, má se stát skutečností už během několika týdnů. Od prosince loňského roku testuje americké letectvo v zemi pod Hindúkušem nový typ neozbrojeného letounu s technologií Gordon Stare (celý název: Gorgon Stare Wide Area Airborne Surveillance System). V Afghánistánu má být nasazen ještě tuto zimu.

Bezpilotní oči a pěst americké armády nad Afghánistánem. S odvoláním na vysoké představitele amerického vojska informuje list Washington Post o některých detailech nového systému. Jeho devět kamer má být umístěno na dronách nebo na dálkově ovládaných vzducholodích.

Gordon Stare může v jednu chvíli vysílat až 65 obrazů, které mohou vojáci v poli přijímat na přístrojích velikosti iPodu.

Podle Washington Post jde technicky o ohromný skok vpřed. Bezpilotní letadla, jež americká armáda používá nyní, zabírají zemi pod sebou jen jednou kamerou s velmi úzkým výřezem. S dosavadními dronami se díváme na válku jako skrze stéblo slámy, cituje list jednoho z představitelů Pentagonu, „nyní můžeme vidět všechno."

Vojáci si novou dronu chválí také proto, že nepřítel už nemůže z její polohy ve vzduchu odvozovat, co přesně sleduje. Sledovací systém tak bude nahrazovat stále více a více vojáky na zemi.

Vedle výhod má však Gordon Stare i určité „nedostatky". Sbírá totiž ohromné množství dat, na jejichž vyhodnocování nemá armáda USA kapacity.

KŘídící centrum amerických Predatorů. filtrování důležitých informací bude tudíž využito i know-how moderních televizních stanic. Jako příklad se uvádí americký kanál ESPN, jehož sportovní reportéři vybírají rychle potřebné filmové pasáže ze svých archivů.

Například při sledování nějaké ulice si bude moci vojenský analytik okamžitě vyvolat na obrazovce vše, hlavně ozbrojené akce, které drony v dané oblasti v minulosti zaznamenaly. Experti nicméně varují, že filmové záznamy pořízené ze vzduchu nemívají bez doplnění o průzkum přímo na zemi příliš velkou hodnotu.

Po modernější technologii sledování ze vzduchu, jež by dokázala rychle reagovat na měnící se vedení a potřeby válek, volají vojáci už delší čas. Potřeba dron se razantně zvyšuje. Jen v Afghánistánu se počet jejich nasazení zvýšil od roku 2009 čtyřikrát. Gordon Stare nemá být podle vývojářů (Sierra Nevada Corp. a 645th Aeronautical Systems Group, USAF) nasazován jen ve válkách, ale třeba i při přírodních katastrofách.

 grafika

 

Autor: - pp -Foto: Pentagon

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ