Pumový útok na bostonský maraton byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku. Podle amerického vládního zdroje citovaného televizní stanicí CNN to řekl jeden ze dvou bratrů-útočníků Džochar Carnajev. Atentátník prý zároveň prohlásil, že on ani jeho bratr Tamerlan, který zahynul při přestřelce s policií, nebyli v žádném kontaktu s teroristickými skupinami v zahraničí.
Dva zdroje blízké vyšetřování dnes agentuře AP potvrdily, že vyšetřovatelé zajistili pouze jednu zbraň, kterou bratři použili při přestřelce. Není však jasné, kterému z nich devítimilimetrová pistole se seškrábaným výrobním číslem patřila. Podle policie padlo během akce 250 výstřelů a bratři zároveň používali výbušniny.
Anketa:
Bombový atentát na maraton v Bostonu znovu ukázal, jak jsou západní demokracie zranitelné, protože v teroristu se může z nejrůznějších důvodů proměnit téměř každý vyznavač islámu, i takzvaný hodný a slušný hoch odvedle. Myslíte, že třeba v EU přijde jednou doba, kdy bude každý muslim pod dozorem a bude mít třeba pod kůží čip nebo na noze elektronický náramek, aby byl trvale pod dohledem?
- Ne. 33%
- Ano. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Devatenáctiletý Carnajev při zatýkání utrpěl četná zranění, nicméně je schopen v omezené míře komunikovat s vyšetřovateli z nemocničního lůžka. Mimo jiné prý sdělil, že spolu se svým bratrem prošel cestou radikalizace názorů prostřednictvím internetu.
Zkoumání stop atentátníků z Bostonu na internetových sociálních serverech už ukázaly, že Tamerlan rád odkazoval například na videa z výcviku nebo činnosti islamistických bojovníků. Tamerlan také podle svědectví svých blízkých v posledních letech horlivě studoval korán, přestal konzumovat alkohol a snažil se chovat jako pravověrný muslim.
Podle Žamala Carnajeva, vzdáleného příbuzného, se Tamerlan po loňské návštěvě Dagestánu už nechtěl vrátit do USA a naopak chtěl svou rodinu přivézt na Kavkaz. Otec ho prý ale přiměl k návratu, aby získal americké občanství. "Tamerlan říkal, že nechce odjet, že chce zůstat tady. Ale otec ho donutil se vrátit," řekl Žamal Carnajev agentuře Reuters. Tamerlan prý celé dny proseděl doma nebo si chodil zaboxovat, každý pátek však chodil do mešity.
Tamerlan byl v náboženských otázkách obzvláště přísný a vášnivě rád o nich diskutoval. Kromě toho kritizoval války vedené Američany, řekl německému magazínu Stern Němec Albrecht Ammon, který v Bostonu bydlel přímo pod bratry Carnajevovými.
"Udělal mi přednášku o koloniální mocnosti USA, o tom, že zabíjí nevinné v Iráku a v Afghánistánu. A pak ještě další přednášku o koránu a o bibli. Když jsem měl jiný názor, reagoval velmi vášnivě. Nikoliv agresivně, ale tvrdohlavě," vylíčil debatu s Tamerlanem osmnáctiletý Ammon v rozhovoru, z něhož dnes Stern zveřejnil výňatky na svém webu.
V posledních týdnech před pumovým útokem v cíli maratonu v Bostonu se prý nad Amonnovým bytem často ozývaly zvuky jako z nějaké dílny. Tamerlanova manželka a dítě tam už nebydlely.
Stern do svého nejnovější vydání zařadil také vzpomínky fotbalového trenéra Džochara Carnajeva, jednoho z jeho týmových kolegů a majitele jisté autodílny. Prý viděl oba bratry ještě den po atentátu a teď si vyčítá, že je "nechytil za límec".
Mladší Džochar byl údajně v muslimské víře o poznání vlažnější a rád si užíval večírků a marihuany mezi svými vrstevníky. Byl ale podle všeho pod silným vlivem svého staršího sourozence, označovaného za autoritáře a v poslední době i za nepřizpůsobivého.
Příbuzní údajných atentátníků jsou naopak přesvědčeni, že bratři se stali oběťmi ruského spiknutí, které je vykresluje jako čečenské teroristy působící v USA. "Nestalo by se to bez vměšování z ruské strany," tvrdí Said Carnajev (56) z čečenské metropole Groznyj. Moskva prý posílala do USA o bratrech Carnajevových falešné informace, aby přesvědčila Západ o globálním charakteru protiruského muslimského povstání na severním Kavkaze.
"Rusko potřebuje ukázat Západu, že Čečenci jsou teroristé. Chtějí očernit jejich pověst a ukázat, že ti dva a všichni Čečenci jsou teroristy. Proto se to stalo," tvrdí fotograf Said, který je vzdálený příbuzený bratrů Carnajevů.
Spojené státy kritizovaly Rusko za přílišnou tvrdost a za porušování lidských práv na Kavkaze. Naopak podle ruského prezidenta Vladimira Putina Západ podceňuje tamní bezpečnostní výzvy. Pokud by Kreml přesvědčil další země, že také ony mohou být ohroženy severokavkazskými islamisty, Moskva by si mohla uvolnit ruce k potlačení povstání.