Barbie v roli babysitter (opatrovnice), krotitelky lvů, astronautky... Populární panenka má už mnoho podob, konstatoval argentinský umělecký pár Marianela Perelliová a Pool Paoloni. Oba se proto rozhodli, že Barbie a jejímu druhovi Kenovi dají nové role také v různých světových náboženstvích: křesťanství, judaismu, hinduismu, islámu a buddhismu.
Celkem třiatřicet panenek, jež umělci vytvořili, vystavují nyní na výstavě s názvem Barbie, plastové náboženství. Svatí a hříšníci. Výstava v Buenos Aires, tedy rodné zemi papeže Františka, vyvolala už předem kontroverze.
Perelliová a Paoloni chtěli panenky představit světu už loni v říjnu, ale nakonec od toho kvůli negativním reakcím upustili a akci odložili o rok.
Umělkyně už tehdy na svém Facebooku napsala: "Když existuje Barbie jako policistka, učitelka nebo lékařka, proč by nemohla být také Barbie Panenka Marie?" Umělci zdůrazňují, že jsou oba velmi zbožní.
Současně dodala: "Respektujeme všechny tradice a náboženství, ale naše práce by měla být vyjádřením pocty těmto postavám. Nechceme urazit žádné náboženství." Jejich panenky by měly být protestem proti světu, ve kterém jsme odměňováni za to, že myslíme, cítíme a chováme se všichni stejně.
Barbie se pod rukama uměleckého páru změnila například v ochránkyni, patronku Mexika, v hinduistickou bohyni Kálí, Janu z Arku nebo matku Ježíše. Jako Máří Magdaléna ukazuje odhalená ňadra a je u ní nápis: "Svatá, manželka, nebo prostitutka?"
K rolím Kena patří štíhlý, do hněda opálený Mojžíš, Buddha nebo Kristus přibitý na kříži. Právě jako Ježíš vzbudil loni značný rozruch, který se ale postupně utlumil. České věřící by mohl zaujmout Ken jako svatý Jiří na koni zabíjející draka. V Čechách nese jméno Jiřího téměř sedm desítek kostelů, menší sakrální stavby nepočítaje.
Barbie a Kena ve světě náboženství je možná aktuálně spatřit v POPA Galeria de Arte v Buenos Aires. Vystavit oba modely v nových, spirituálních rolích chtějí i další galerie na celém světě.