Bez tenisu a grilovaček. Věznici pro Pinochetovy věrné zavřou

Zahraničí
27. 9. 2013 19:03
Augusto Pinochet (druhý zleva) se svými spolupracovníky v roce 1973.
Augusto Pinochet (druhý zleva) se svými spolupracovníky v roce 1973.

Chilský prezident Sebastián Piňera ve čtvrtek nařídil uzavřít věznici, v níž si deset bývalých vysokých představitelů vojenské junty odpykává doživotní tresty za porušování lidských práv během diktatury Augusta Pinocheta. Tito odsouzení, kteří se ve věznici těšili nadstandardním podmínkám, budou přesunuti do běžných nápravných zařízení.

Mezi odsouzenými je například i Manuel Contreras, bývalý šéf Pinochetovy nechvalně známé tajné policie DINA.

Chilskou veřejnost existence věznice pobuřovala.Prezident se rozhodl věznici Penitenciario Cordillera, která byla postavena v roce 2004, uzavřít po odhalení chilských médií, v jakých podmínkách tu prominentní vězni žijí v porovnání s běžným osazenstvem chilských věznic. Věznice se okamžitě stala terčem kritiky veřejnosti.

Deset odsouzených se dělí o pět chatek vybavených soukromou koupelnou, denně dvě hodiny mohou hrát tenis a snažili se získat i osobního trenéra. K dispozici měli i bazén a mohli také grilovat.

Během 17 let trvající Pinochetovy diktatury bylo zabito nebo "zmizelo" více než 3000 lidí. Dalších 28 tisíc obyvatel bylo mučeno. Pinochet zemřel v roce 2006.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Lotyšský parlament odhlasoval odstoupení od Istanbulské úmluvy

Zahraničí
31. 10. 2025

Neúplné výsledky nizozemských voleb jsou vyrovnané, PVV i D66 mají 16,7 procenta

Zahraničí
30. 10. 2025

USA za rok přijmou maximálně 7500 uprchlíků, je to dosud nejméně

Zahraničí
30. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ