Spojené státy označily za "nešťastné" výroky ruského prvního vicepremiéra Sergeje Ivanova o tom, že Rusko by mohlo umístit svoje rakety blíž k hranicím se západní Evropou, pokud Spojené státy nebudou reagovat na ruské návrhy na spolupráci v oblasti protiraketové obrany v Evropě.
Nabídku na spolupráci v této oblasti přednesl začátkem týdne Vladimir Putin při setkání s Georgem Bushem na tzv. humřím summitu.
Spojené státy jednají o možnosti vybudovat v Evropě protiraketovou obranu, jejíž radar by měl být v ČR a silo s deseti raketami v Polsku. Tento štít by měl podle Washingtonu chránit Evropu před raketovými útoky Íránu a Severní Koreje.
Putin při jednání s Bushem navrhl vytvořit systém zahrnující už existující zařízení NATO i radar v jižním Rusku, díky čemuž by bylo podle něj zbytečné stavět protiraketová zařízení v ČR a Polsku. Zároveň navrhl zapojit do rozhodování o této otázce více evropských zemí.
Ivanov, jeden z možných Putinových nástupců, ve středu uvedl, že pokud USA přistoupí na ruský návrh spolupráce v protiraketové obraně, zmizí nutnost rozmístit nové raketové zbraně v evropské části Ruska, včetně Kaliningradu.
"Výroky Sergeje Ivanova jsou nešťastné, ale to nemění nic na tom, že vedeme s Rusy konstruktivní dialog," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack. "Důležité je, že se snažíme udržovat konstruktivní dialog a dosahovat konstruktivních řešení vůči reálné hrozbě," řekl McCormack.
Dodal, že Washington a Moskva hodlají pokračovat v rozhovoru o tomto tématu. Zabývat se jím budou i jejich ministři zahraničí a obrany v září a říjnu.
Na snímku nastoupená kremelská elita při zasedání bezpečnostní rady státu 30. června v Novo-Ogarjovu u Moskvy. S prezidentem Putinem zprava ministr obrany Anatolij Serďukov, ministr zahraničí Sergej Lavrov a první vicepremiér Sergej Ivanov.
Foto: AP