Oba hlavní demokratičtí kandidáti na příštího amerického prezidenta se zatím jako rivalové příliš neprojevovali. Po poslední televizní debatě ale Hillary Clintonová (59) i Barack Obama (45) odhodili masky vlídné zdvořilosti a pustili se do sebe.
Příležitost k prvním otevřeným výpadům dala televizní debata na CNN v pondělí v noci, v níž kandidáti odpovídali přímo na dotazy diváků, zaslané přes internetový server YouTube.
Jedna z otázek zněla, zda si uchazeči umějí představit, že by překročili svůj stín a již během prvního prezidentského roku se sešli s protivníky Spojených států jako jsou Kim Čong-il, Hugo Chávez nebo Fidel Castro. Senátor Obama odpověděl, že by tak učinil. Na rozdíl od Bushovy administrativy se totiž domnívá, že je „nesmysl“ a „hanba“ s těmito režimy nemluvit. Takovým způsobem podle Obamy nelze totiž krizovou situaci nijak zmírnit. Coby nový prezident by chtěl prý v tomto smyslu vyslat signály Íránu a Sýrii.
Hillary naopak vyzvala v této otázce k velké opatrnosti. Žádné podobné setkání by prý slíbit nemohla, pouze rozhodné diplomatické úsilí. Senátorka zdůraznila, že podobné setkání nelze jen tak přislíbit, pokud jej člověk skutečně nezamýšlí a nemá konkrétní plán dalšího postupu. Na rozdíl od Obamy prý nechce být využita pro nějaké propagandistické cíle.
Clintonová tak svému soupeři vrátila jeho „podpásovku“. Obama totiž zesměšnil její dotaz na Pentagon ohledně časového plánu pro stažení vojáků z Iráku. Podle něj měla taková otázka padnout předtím, než Američané invazi do Iráku podnikli. Připomněl tak, že Clintonová v roce 2002 pro válku hlasovala a svou volbu navíc obhajovala v plamenném projevu v senátu.
Většina průzkumů a internetových fór označila jako vítěze pondělní debaty Obamu. Šlo sice jen o těsné vítězství, ale Clintonová přesto raději hned přešla do útoku. V rozhovoru pro noviny v Iowě vylíčila svého soupeře jako nezkušeného mladíka a jeho výroky označila za „nezodpovědné až naivní“.
Obama se zaradoval, že odhalil senátorčino slabé místo, a proto si ještě přisadil. Za nezodpovědné a naivní považuje prý naopak Clintonové hlasování pro válku v roce 2002. Barackův volební tým také ihned vysvětlil, že jejich kandidát by se s Castrem samozřejmě bez konkrétní strategie nikdy nesetkal.
Politické výpady prozrazují, že rozhodnutí o tom, kdo bude demokratickým kandidátem v prezidentských volbách se blíží. Obama sice za Clintonovou podle průzkumů zaostává o 12,2 procenta, klidné spaní to ale senátorce přesto nezaručuje.
Clintonová je totiž v Americe pojmem již od roku 1992, její protivník na sebe naopak upozornil až v roce
Na fotografiích: 1) Clintonová a Obama během pondělní debaty na CNN, 2) Barack Obama v červenci v Iowě v rámci své volební kampaně, 3) Hillary Clintonová s manželem Billem, který je podle některých její tajnou zbraní v kampani, červen 2007, New Hampshire
Foto: AP