"Černá brka, do toho!" fandí diváci kohoutího zápasu v Quitu, kde jsou zápasy barevných opeřenců v posledních týdnech poznamenány obavami. Připravuje se totiž zákon o zákazu zabíjení zvířecích zápasníků.
Každý první víkend v měsíci se ve čtvrti Los Revuelos scházejí desítky chovatelů a fanoušků k zápasům, ze kterých si dva nejlepší chovatelé odnesou 1600 dolarů (28 200 korun).
Aréna, jejímž majitelem je jedenašedesátiletý Guillermo Lomas, byla otevřena před dvaceti lety. Lomas pokračuje v rodinné tradici, jeho otec i děd byli oba "galleros" (chovatelé kohoutů). Ujišťuje o své oddanosti "opeřenému" sportu, který do Ekvádoru přivezli španělští dobyvatelé.
Ekvádorský prezident Rafael Correa říká: "Nevím, vychováváme je, pečujeme o ně, rozmazlujeme je." Kohouti jsou "součástí naší rodiny", zatímco se slepicemi určenými ke konzumaci se zachází podstatně jinak.
Prezident by chtěl zakázat konání show, jež končí smrtí zvířat, jako jsou korida nebo kohoutí zápasy. Předpokládá vyhlášení referenda, které by se kromě tohoto tématu věnovalo ještě reformě justice a ústavním změnám.
Correa ujišťuje, že zápasy nebudou zakázány úplně, ale nebude dovoleno, aby se kohouti zabíjeli.
Toto prohlášení ovšem milovníci zápasů považují za absurdní.
"Je to jako hrát fotbal bez míče. Jak máte důvěřovat osobě (Correovi), která neví, o čem mluví!" říká Galo Vayas, ředitel ekvádorské Asociace chovatelů kohoutů. Podle Vayase bude navržené opatření stát pracovní místo asi 20 tisíc lidí zaměstnaných ve zhruba 2500 kohoutích arénách.
"Co budu ve svém věku dělat?" ptá se Lomas. Jako advokát poukazuje na právo na práci a na soukromé vlastnictví. Požádal ústavní soud, který zkoumá legálnost Correova návrhu referenda, aby z něj vyřadil otázku kohoutích zápasů. Zúčastnil se také demonstrace za zachování býčích zápasů. Zastánci kohoutích bojů se tak tentokrát sjednotili s fanoušky koridy, která přitahuje ekvádorskou elitu.
Kritici zápasů barevných opeřenců hovoří o přílišné krutosti této show, která podporuje nárůst násilí. Chovatelé naopak tvrdí, že souboje trvající dvanáct minut zaručují zachování tohoto živočišného druhu. Pouze deset procent kohoutů zemře.
"Když dáte vedle sebe slepici, kukuřici a dva kohouty, nebudou se zajímat ani o samičku, ani o krmení, ale budou se bít. Narodili se proto, aby byli vůdci, a kdyby to bylo jen na nich, už by na zemi nebyl ani jeden kohout," ujišťuje Lomas.
"Kohout se bije z instinktu, tak se narodil," říká dvaapadesátiletá Rocío Cabezasová, grafička a na poloviční úvazek také chovatelka barevných ptáků.
Další chovatel Francisco Rojas upozorňuje, že zápasy by se pouze přesunuly do ilegality, jako tomu je ve Spojených státech. Rojas se v USA podílel na zápasech, v nichž šlo o 100 tisíc dolarů (1,77 milionu korun). "Nikdy to nepřestane. Musela by nastoupit celá armáda a policie, aby vyhubila všechny kohouty do posledního, protože pokud budou kohouti, budou zápasy, patří to k jejich přirozenosti," soudí Rojas.