Bojoval proti mexické armádě, skončil jako turistická atrakce

Zahraničí
17. 2. 2019 05:33
Náčelník Geronimo.
Náčelník Geronimo.

Život apačského náčelníka Geronima je zahalen pochybnostmi. Pro své věrné spolubojovníky byl neohroženým obhájcem práv indiánů, jiní v něm viděli obyčejného vraha bělochů. Spekulace se také vedou o významu jeho odboje v dějinách indiánských válek. Jeho kapitulace v roce 1886 se každopádně stala významným milníkem v dějinách amerických indiánů. Legendární náčelník zemřel před 110 lety, 17. února 1909, na zápal plic, který si údajně "uhnal" poté, co opilý spadl z koně do studené řeky.

Geronimo, indiánským jménem Goyathlay nebo Gokhlayeh (Ten, který zívá, zkráceně Zíval), se narodil nejspíše v červnu 1829 na pomezí Arizony a Nového Mexika. Patřil k poměrně komplikované skupině čirikavských kmenů Apačů. Zásadní obrat v jeho životě nastal údajně v březnu 1851, kdy mexičtí vojáci při masakru u Kaskiyehu zabili jeho ženu, tři syny a matku. To tvrdí samotný Geronimo, ale jinak se o klíčovém okamžiku jeho života vedou spekulace. A jako vyvrácená se považuje dřívější domněnka, že Geronimo posloužil Karlu Mayovi jako předloha pro Vinnetoua.

Geronimovi a jeho bojovníkům se dlouho dařilo unikat trestným výpravám, které proti nim vedla armáda. Jeho styl boje připomínal partyzánskou válku. Zpočátku nepatřil mezi nejslavnější bojovníky, ale situace se změnila v roce 1874, kdy zemřel náčelník čirikavských Apačů Cochise. Někdy na počátku 50. let získal jméno, pod kterým se proslavil - Geronimo. Mexičtí vojáci se totiž při jeho útocích obraceli ke svatému Jeronýmovi a indiánskému náčelníkovi se to jméno zalíbilo.

V září 1886 však Geronimo svůj stále zoufalejší boj vzdal. Po své kapitulaci byl převezen na Floridu a posléze do rezervace u Fort Sillu v Oklahomě, kde ve svých 80 letech zemřel. V posledních letech svého života se stal turistickou atrakcí, prodával své fotografie a vyráběl různé suvenýry.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/JT Vintage

Další čtení

ilustrační foto

Roky ji zneužíval kněz. Odškodnění jí soud přesto zamítl

Zahraničí
1. 7. 2025
ilustrační fotografie

Na japonské hoře Fudži začala horolezecká sezona, za výstup se platí 4000 jenů

Zahraničí
1. 7. 2025
ilustrační foto

Neúprosná spravedlnost. Devadesátník dostal doživotí za vraždu a znásilnění

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ