Bomba IS, odlomený ocas. Mají USA pravdu? Rusko i Egypt bouří

Zahraničí
5. 11. 2015 17:43
Trosky zříceného letadla.
Trosky zříceného letadla.

Na palubě ruského letadla, které se v sobotu zřítilo nad egyptským Sinajským poloostrovem, byla bomba nastražená radikály z organizace Islámský stát (IS). Podle prohlášení předsedy amerického sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michaela McCaula to naznačují dosavadní důkazy. Pokud se to potvrdí, mělo by podle něj Rusko přehodnotit svou strategii v Sýrii.

K odpovědnosti za pád letadla se krátce po neštěstí přihlásili radikálové z IS působící na Sinaji; ve středu své tvrzení zopakovali s tím, že to nemusejí ničím dokazovat.

Kromě atentátu IS, který za pravděpodobnou příčinu pádu letadla považuje i Británie, nevyloučil McCaul ani možnost, že se airbusu společnosti Kogalymavia odlomil ocas. Na zadní části stroje se totiž podle něj před několika lety pracovalo. O jaké práce se mělo jednat, ale neupřesnil.

"Myslím ovšem, že pravděpodobnější scénář, na který ukazují všechny indicie, je, že to byl útok ISIS spáchaný pomocí výbušného zařízení v letadle," dodal McCaul. ISIS je zkratka Islámského státu v Iráku a Levantě, staršího označení IS.

Egypt a Rusko to považují za předčasnou spekulaci.

Souvislost případného atentátu s nedávnou výzvou vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmána Zavahrího, aby se islamisté sjednotili v boji proti Rusku a Západu v Sýrii a Iráku, McCaul ale odmítl. Podle něj totiž příprava této akce mohla trvat poměrně dlouhou dobu.

Pokud se skutečně potvrdí, že za pádem letadla je bomba nastražená Islámským státem, mělo by Rusko podle předsedy amerického sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost přehodnotit svou strategii v Sýrii a začít více útočit na pozice IS. Dosud se Moskva soustředila především na bombardování povstalců bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada na severozápadě země.

"Myslím, že bychom měli vést protiteroristickou válku s ISIS mnohem intenzivněji, protože když je to ruské letadlo dnes, může to být americké letadlo zítra," dodal McCaul.

Při havárii ruského stroje letícího z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu zahynulo všech 224 lidí na palubě.

Britové a další ruší lety do Egypta 

"Zatím to není jisté, ale je čím dál pravděpodobnější, že ruské letadlo spadlo v sobotu na Sinaji po výbuchu bomby," řekl britský premiér David Cameron. Podle stanice BBC panuje mezi egyptskými představiteli rozhořčení nad tím, že Londýn nekonzultoval s Káhirou předem svá bezpečnostní opatření kolem turistů v Šarm aš-Šajchu. Británie do odvolání zastavila lety do letoviska i z něj, dokud nebudou prověřena tamní bezpečnostní opatření. O pádu letadla Cameron dnes hovořil i s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím i ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Cameron řekl, že se vláda rozhodla zrušit lety do Šarm aš-Šajchu před ukončením vyšetřování. Z informací tajných služeb totiž údajně vyplývá, že nejpravděpodobnější je, že za pádem letadla byla bomba. Vláda prý posoudí všechny důsledky, jaké to má pro leteckou dopravu. Bezpečnost britských občanů je pro ni na prvním místě, uvedla.

Premiér projevil veškeré pochopení pro Egypťany, protože ví, že turistika je životně důležitý faktor jejich ekonomiky. Stejně životně důležité je podle něj ale to, aby před obnovou letů z Británie do Šarm aš-Šajchu byla zlepšena bezpečnostní opatření na tamním letišti.

Egypt je připraven "spolupracovat se všemi svými přáteli" na zajištění bezpečnosti zahraničních turistů, uvedl dnes po setkání s Cameronem prezident Sísí. Britští odborníci podle něj před deseti měsíci na žádost Londýna provedli bezpečnostní prověrku letiště v Šarm aš-Šajchu a odcházeli prý spokojení. Sísí vyjádřil pochopení pro obavy Británie o bezpečnost svých občanů, doufá prý ale, že se věci vrátí co nejdříve zase k normálu. Rychlé obnovení spojení je podle Camerona i v britském zájmu.

Egyptské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž postup Británie kritizuje. "Británie se rozhodla jednostranně, bez konzultace s Egyptem, a to navzdory kontaktům na vysoké úrovni mezi oběma zeměmi," sděluje se v prohlášení. Egypt prý přitom vyhověl požadavkům Londýna a po sobotním pádu letadla zpřísnil bezpečnostní opatření.

Rozhodnutí Británie zrušit lety do Šarm aš-Šajchu tvrdě kritizoval i egyptský ministr turistiky. Je podle něj neopodstatněné a Londýn by ho měl okamžitě přehodnotit.

Cameron o průběhu vyšetřování tragédie telefonicky hovořil i s ruským prezidentem Putinem. Podle Kremlu se Putin britskému premiérovi snažil mimo jiné vysvětlit, jak důležité je, aby byla prohlášení o možných příčinách pádu ruského stroje založena na výsledcích oficiálního vyšetřování. Bavili se prý i o spolupráci v boji proti terorismu. Londýn o obsahu rozhovoru zatím neinformoval.

Rusko se podílí na vyšetřování nehody a šéf ruské federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko řekl, že se začne pátrat po zbytcích výbušnin ve vraku stroje. Přimluvil se za to, aby se předem nezveřejňovaly spekulace o příčinách neštěstí. Vyšetřovatelé prý zatím považují možnost teroristického útoku za teorii.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ