Brazílie odškodní "kaučukové vojáky" z druhé světové války

Zahraničí
16. 5. 2014 11:25
Sběr kaučuku v brazilském pralese.
Sběr kaučuku v brazilském pralese.

Po sedmi desítkách let se dočkají odměny tisíce Brazilců, kteří za druhé světové války v drsných podmínkách džungle pracovali pro americkou armádu. Brazilský parlament tento týden schválil normu stanovující kompenzaci pro lidi, kteří dobývali kaučuk na plantážích v Amazonii. Z přibližně 55 tisíc "kaučukových vojáků" nasazených za války na tuto práci jich do dneška přežila asi desetina, uvedl web BBC.

Na základě dohody mezi Spojenými státy a Brazílií pořádala brazilská armáda v roce 1943 masivní nábor mezi chudými obyvateli různých koutů země. Když totiž japonský útok odřízl USA od zdrojů kaučuku v Malajsii, nedostávalo se Američanům gumy, kterou nutně potřebovali pro výrobu válečných vozidel a některých zbraní.

Sběrem kaučuku pomáhali Brazilci spojencům.Brazílie se jim zavázala dodávat kaučuk z Amazonie, na což naverbovala na 55 tisíc lidí. S vidinou slíbené odměny či lepšího života na novém místě se vydali na kaučukové plantáže. Odměnu však nedostali a ve vlhku a vedru rovníkové džungle je kromě tvrdé dřiny čekala i malárie či žlutá zimnice.

Podle historiků se zhruba polovina z nich nedočkala konce války. Dnes jich žije okolo šesti tisíc.

"Kongres plní závazek k těm, kteří strávili roky svého života plněním občanské povinnosti za druhé světové války, aby pomohli lidem, kteří chtěli žít ve svobodném světě," komentoval odškodné poslanec Marcio Bittar.

Dnešní osmdesátníci a devadesátníci dostanou od státu jednorázovou platbu ve výši 25 tisíc realů (227 tisíc korun). Peníze by měli obdržet do konce letošního roku.

Odškodné dostane rovněž asi sedm tisíc příbuzných zemřelých dobyvatelů kaučuku, které se úřadům podařilo dohledat.

Jednotky "kaučukových vojáků".

Autor: ČTK , BBCFoto: Shutterstock , archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ