Známý brazilský klaun Francisco Silva, který v roce 2010 vzbudil senzaci svým zvolením do dolní komory parlamentu, bude poslancem i nadále. V nedělních volbách získal od voličů jeden milion hlasů, a v lavicích Národního kongresu tak bude působit další čtyři roky. V boji o brazilské prezidentské křeslo se ve druhém kole utkají Dilma Rousseffová a Aécio Neves. Mnohými očekávaný duel dvou dam se nekoná.
Klaun, který vystupoval pod jménem Tiririca (Bručoun), byl přitom původně negramotný a základy čtení a psaní se naučil teprve před svým nástupem do poslanecké lavice.
V roce 2010 získal Tiririca vůbec největší počet hlasů ze všech kandidátů, kteří se o zvolení do parlamentu ucházeli. Tentokrát skončil co se týče počtu hlasů na druhém místě.
Bývalý klaun před čtyřmi lety kandidoval v Sao Paulu s heslem "Horší už to být nemůže" a inspiroval řadu recesistů, kteří se jej rozhodli následovat.
Brazilské právo dovoluje kandidátům zaregistrovat se do voleb pod jakýmkoli jménem, a o zvolení se tak o víkendu ucházelo třeba pět kandidátů se jménem Barack Obama, tři Usámové bin Ládinové či jeden Ježíš.
První kolo nedělních prezidentských voleb v Brazílii vyhrála podle očekávání úřadující levicová prezidentka Dilma Rousseffová, a to se 41,5 procenta hlasů. Na druhém místě je kandidát za opoziční Brazilskou sociálnědemokratickou stranu (PSDB) Aécio Neves, který získal 33,6 procenta hlasů. Uvedl to brazilský volební úřad TSE po sečtení více než 99 procent hlasů.
Tento výsledek předpověděly už první odhady. Podle domácích komentátorů rozhodli volnby voliči, kteří byli až na poslední chvíli nerozhodní, ale nakonec část z nich dala hlasy Nevesovi.
Rozhodující druhé kolo voleb se uskuteční 26. října.
Socialistická kandidátka Marina Silvaová, které přitom předvolební průzkumy dávaly podobné šance jako Nevesovi, skončila až na třetím místě s jen 21,3 procenta hlasů. Souboj mezi dvěma ženami o křeslo hlavy státu se tak konat nebude. Volební účast bylavysoká, kolem 80 procent.
Rousseffové Strana pracujících vládne zemi téměř 12 let a její rozsáhlé sociální programy pomohly vytáhnout miliony lidí z chudoby. Nejsilnější podporu má současná prezidentka mezi nejchudšími.
Rousseffová slíbila rozšířit sociální programy a pokračovat v silné angažovanosti státu v ekonomice, i když si kritici stěžují, že tím vytváří slabé podnikatelské prostředí a akciový trh oslabil pokaždé, když průzkumy ukázaly, že její preference rostou.
Neves nabízí více centralistické ekonomické přístupy, jako nezávislost centrální banky, více privatizace a snahu o dosažení obchodních dohod s Evropou a USA. Zhruba 143 milionů oprávněných voličů mělo zároveň možnost vybrat guvernéry všech 27 federálních států.