Britský teenager dostal za "kyberterorismus" vůči USA dva roky

Zahraničí
22. 4. 2018 08:41
Hacker (Ilustrační foto).
Hacker (Ilustrační foto).

Ke dvěma rokům vězení byl tento týden v Británii odsouzen za závažné počítačové pirátství 18letý Kane Gamble. Ještě jako nezletilý se dokázal dostat do e-mailových a mobilních účtů významných činitelů amerických zpravodajských služeb a ministerstva spravedlnosti a některé utajované materiály, které přitom získal, předal dál.

Gamble, který založil pirátskou skupinu Crackas With Attitude (CWA), se podle britských médií uvedených trestných činů dopustil v období mezi červnem 2015 a únorem 2016. Mezi terči jeho aktivit byli mimo jiné tehdejší šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan a zástupce ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Mark Giuliano.

K osmi trestným činům uvedeným v obžalobě se Gamble přiznal před soudem už v říjnu. Obhájce se snažil zmírnit závažnost jeho počínání tvrzením, že mladík byl naivní a nikomu nechtěl způsobit újmu. Soudce Haddon-Cave však podle stanice BBC takový názor odmítl a prohlásil, že obžalovaný vedl "kampaň kybernetického terorismu".

Při procesu zaznělo, že Gamble se dostal k "mimořádně citlivým" dokumentům o vojenských a výzvědných operacích v Iráku a v Afghánistánu a postaral se o prozrazení některých získaných informací prostřednictvím různých webových stránek, včetně WikiLeaks.

Na internetu rovněž se vzkazem "Toto je pro Palestince" rozšířil detaily o 20 tisících zaměstnancích FBI, k nimž se dostal přes americké ministerstvo spravedlnosti. Dokonce se mu podařilo použít televizi v domě tehdejšího ministra vnitřní bezpečnosti USA Jeha Johnsona k zobrazení vzkazu "Vlastním tě".

Autor: ČTK Foto: ČTK , WAVEBREAK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ