Dokonce nejskalnější republikáni začínají opouštět svého prezidenta. Velmi citelnou ránu Bushovi zasadil významný senátor John Warner a vyzval ho, aby začal stahovat jednotky z Iráku.
Jako příslovečné krysy z potápějící se lodi se chovají dříve věrní spojenci prezidenta Bushe. Významný republikánský senátor a velký zastánce války v Iráku John Warner (80) se včera v noci dal slyšet, že by měl prezident o vánocích začít stahovat jednotky z rozbité a v chaosu se topící země.
Warner, dřívější tajemník námořnictva a respektovaný hlas armády v Kapitolu, Bílý dům zcela překvapil a požádal Bushe, aby oznámil odchod z Iráku patnáctého září. Warner již dříve vyjadřoval obavy z vývoje ve válečné zóně, ale prozatím zastával stranickou linii.
O weekendu byl Warner v Bagdádu s předsedou vojenského výboru senáru Carlem Levinem (demokrat z Michiganu). Oba dospěli k závěru, že dnešní situace je neudržitelná a dávali za vinu předsedovi šíitsko-kurdské koaliční vlády Núrímu Kámilovi al-Málikímu, že nezvládl usmiřovací proces se sunnity a nevyužil vojenské podpory, které se mu dostalo jarní ofensivou generála Davida Petraeuse.
Jeho noční prohlášení a hlavně to, že se rozhodl torpédovat prezidentovy snahy ještě před hodnotící zprávou generála Petraeuse z Iráku, může změnit poměr sil ve prospěch návrhu demokratů na stažení vojsk.
Ačkoliv si prezident Bush zřejmě podrží dost hlasů, aby zablokoval jakýkoli demokratický pokus o ukončení války, Warnerovo prohlášení může pomoci některým republikánům na stranu demokratů.
Mluvčí Bílého domu řekl: „Oceňujeme komentář senátora Warnera. Existuje jasný proces, který byl naplánován. Prezident Bush o něm mnohokrát mluvil. A to je, že si vyslechneme velitele z oblasti." Bush přitom stále odmítá nastínit plán stažení.
Další ránu Bushovým snahám zasadily jeho vlastní výzvědné služby, když zahrnuly včera kritikou Málikího kabinet. Bush se snažil po napjatých dnech lehce uvolnit atmosféru a prohlásil, že al-Málikí je „dobrý chlap s těžkým úkolem". Avšak jeho úsilí zničila zpráva Národní zpravodajské rady, která označila iráckou vládu za „neschopnou vládnout efektivně", která bude „nestabilnější během příštích šasti až dvanácti měsíců".
Ve zprávě, spojené z výstupů všech šestnácti zpravodajských služeb USA, se dále píše, že Iráčané sice pracovali adekvátně, ale nedokázali jednat nezávisle na amerických jednotkách.
Bush se sice pokusil koupit větším počtem vojáků Málikímu oddechový čas, ale podařilo se mu to jen na některých místech v Iráku.
Zbytek země se dál topí v chaosu a sektářském násilí.
Na fotografii: Senátor John Warner při diskuzi o Iráku, 23. srpen 2007
FOTO: AP