Bushe zklamala irácká vláda

Zahraničí
21. 8. 2007 20:44
George Bush v Montebellu
George Bush v Montebellu

George Bush v MontebelluUrčité zklamání z irácké vlády premiéra Núrího Málikího dnes při návštěvě Kanady připustil americký prezident George Bush. Podle něj však jen Iráčané mohou rozhodnout, zda šéfa svého kabinetu budou dále podporovat.

"Vedení této země vyvolává obecně určitou míru frustrace. Základní otázkou ale je, zda (Málikího) vláda odpovídá požadavkům lidí. Pokud neodpovídá jejich požadavkům, tak vládu vymění. Toto rozhodnutí je na Iráčanech, ne na amerických politicích," řekl Bush na tiskové konferenci po dvoudenním summitu s kanadským premiérem Stephenem Harperem a mexickým prezidentem Felipem Calderónem.

V pondělí předseda branného výboru amerického Senátu Carl Levin (demokrat z Michiganu) vyzval irácký parlament, aby Málikího sesadil a vytvořil novou vládu, která by zemi méně rozdělovala a více sjednocovala. Po ukončení dvoudenní návštěvy Iráku Levin vytkl kabinetu, že se mu nepodařilo využít masivního nasazení americké armády a najít politické řešení k ukončení konfliktů.

Americký ministr obrany Robert Gates již v červnu po schůzce s velitelem amerických sil v Iráku Davidem Petraeusem tlumočil Málikímu a dalším iráckým představitelům nespokojenost Washingtonu s dosavadním pokrokem v usmiřování znepřátelených šíitů a sunnitů. Petraeus zveřejní v polovině září zprávu o situaci a perspektivách v této násilím zmítané arabské zemi.

Hlavní náplní summitu v kanadské obci Montebello však nebyl Irák, ale posilování spolupráce v rámci Partnerství pro bezpečnost a prosperitu Severní Ameriky (PSP). USA, Mexiko a Kanada založily PSP v roce 2005, aby usnadnily vzájemnou obchodní výměnu a posílily bezpečnost po atentátech v USA z 11. září 2001 včetně ochrany hranic a infrastruktury.

Účastníci summitu se kromě jiného nově dohodli společně chránit spotřebitele na severoamerickém kontinentu před dovozem nebezpečného zboží ze zahraničí. "Musíme rozpoznat nebezpečné produkty a zamezit jejich vstupu, především u produktů určených našim dětem," řekl po jednání Harper.

Kanada podle agentur také požádala partnery, aby podpořili její zájmy v oblasti kolem severního pólu. Ottawa má o tyto své zájmy obavy, protože Moskva nedávno vznesla nárok na naleziště v této zóně, když sem vyslala své ponorky a na dně moře symbolicky uložila titanové pouzdro obsahující ruskou vlajku.

Konání summitu provázela řada demonstrací, které se však podle všeho obešly bez násilí. Zámek Montebello, v němž se jednání konalo a který jinak slouží jako luxusní hotel, byl obehnán třímetrovým plotem a střežily ho stovky policistů.

Projekt PSP je trnem v oku řadě skupin, které mu především vyčítají, že není transparentní a že uzpůsobuje severoamerický kontinent potřebám velkopodnikatelů a Spojených států.

Na fotografii: George Bush na tiskové konferenci v Montebellu, 21. srpen 2007

FOTO: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ