Kanadské úřady varovaly obyvatele před extrémními mrazy dosahujícími až minus jednačtyřicet stupňů Celsia, které zemi sužují již třetím dnem. Tyto mrazy patrně též zavinily smrt nejméně pěti lidí na středozápadě Spojených států, informovala v úterý agentura AP.
Chlad, jemuž předcházelo neobyčejně teplé počasí, svírá kanadské provincie Ontario a Quebec. V některých postižených oblastech USA byly zavřeny školy a ve státě New York se zastavil provoz na některých železničních tratích. "Je mimořádná zima, na tratích se hromadí závěje sněhu a to je problém udržet vlaky v provozu," řekl mluvčí Cliff Cole.
Představitelé Toronta a dalších měst se snaží přesvědčovat bezdomovce, aby se uchýlili do útulků. V tak velkém mrazu totiž hrozí vznik omrzlin již do deseti minut a nepřízeň počasí ještě zhoršuje pronikavý vítr.
"Zimní bunda ležela ve skříni do poloviny ledna, ale teď je to jediné, co můžeme nosit," říká kanadský klimatolog David Phillips. Kanada si podle něj celý prosinec a polovinu ledna užívala rekordně teplého počasí, ale pak přišel náhlý zlom. A na Phillipse se za to sesypala vlna kritiky. "Teď slyším ze všech stran: 'Strašíte nás globálním oteplováním. Ale kam zmizelo, když bychom ho potřebovali?'" postěžoval si.
"Celá východní polovina Severní Ameriky je pod vlivem sibiřského vzduchu," vysvětlil Phillips. V pondělí padl teplotní rekord ve městě Winnipeg, kde klesla teplota pod minus čtyřicet stupňů Celsia. V kanadském hlavním městě Ottawě klesají teploty na minus pětadvacet stupňů Celsia a provází je pronikavý vítr, kvůli němuž jsou vnímány jako minus třicet sedm stupňů Celsia. Toronto už letos má za sebou pět dní s teplotami nižšími než loňský nejstudenější den a to ještě zbývá polovina zimy.
Autor: ČTK
Foto: Karel Šanda