
Castro ve svém článku obvinil amerického prezidenta George Bushe z podpory využívání zemědělských plodin k výrobě bioetanolu jako alternativního paliva pro automobily. Taková politika podle něj může vést k úmrtí milionů lidí hladem.
Stať nazvaná "Více než tři miliardy lidí na celém světě odsouzeny k předčasné smrti hladem a žízní" je podepsána jeho jménem. Komentuje v ní pondělní jednání mezi Bushem a zástupci amerického automobilového průmyslu a slib hlavy státu podporovat zvýšení produkce vozů na alternativní pohon. "Zlověstná myšlenka přeměňovat potraviny na palivo byla definitivně ustanovena ekonomickou linií zahraniční politiky Spojených států," konstatuje Castro.
Vysoký počet lidí, kteří podle kubánského předáka mohou zemřít v důsledku americké politiky, nepovažuje za přehnané číslo. "Je to skutečné varování," uvádí Fidel.
Castrův styl je "apokalyptický"
Článek je podle agentury AP napsán stejným "apokalyptickým" stylem, jakým Castro před svou hospitalizací útočil na politiku Washingtonu vůči rozvojovým státům. Agentura se proto domnívá, že nemůže být pochyb o Fidelově autorství tohoto článku.
Agentura Reuters uvedla, že se v příspěvku nijak nezmínil o svém současném zdravotním stavu, ani zda se hodlá aktivněji zapojit do politického života. Bolivijský prezident Evo Morales přitom před nedávnem prohlásil, že Castro se znovu chopí vlády 28. dubna. Na tento den připadá třetí výročí vytvoření Bolívarovské aliance pro Ameriku (ALBA), kterou založil společně s dalším jihoamerickým levicovým vůdcem, venezuelským prezidentem Hugem Chávezem.
Castro se od operace zažívacího traktu loni v červenci neukázal na veřejnosti; v tisku se nicméně objevilo několik fotografií zotavujícího se vůdce "ostrova svobody". Jeho zdravotní stav je státním tajemstvím. Podle vyjádření některých jeho blízkých přátel se však úspěšně uzdravuje.
Po červencové operaci předal Fidel vládu dočasně svému mladšímu bratrovi Raúlovi.
Foto: archiv