Čekání na hurikán. Kubánci evakuují <span>části Havany</span>

Zahraničí
30. 8. 2008 21:50
Níže položené části Havany se musí kvůli hurikánu evakuovat.
Níže položené části Havany se musí kvůli hurikánu evakuovat.

Níže položené části Havany se musí kvůli hurikánu evakuovat.Kubánské úřady začaly v sobotu evakuovat níže položené části Havany a vyklízet staré budovy, u nichž není jisté, zda odolají očekávanému náporu ničivého hurikánu Gustav. Ten má na ostrov udeřit v nadcházejících hodinách a jeho vítr dosahuje už rychlosti kolem 230 kilometrů v hodině.

Podle nejčerstvějších zpráv amerických úřadů se Gustav již změnil v hurikán páté, tedy nejvyšší kategorie Saffirovy-Simpsonovy pětistupňové škály a dosahuje tak stejného stupně jako před třemi lety hurikán Katrina, který zničil americké město New Orleans.

FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Řada domů v historické části Havany pochází ještě z koloniální éry a panují obavy, že jejich konstrukce by nápor hurikánu nemusely vydržet.

ČTĚTE TAKÉ: Gustav se přiblížil, z New Orleansu prchají tisíce lidí

Kubánské úřady již také vyklidily oblasti, kudy by se přes ostrov měl hurikán přehnat. Nebezpečí záplav ohrožuje přes 200 tisíc obyvatel této zóny, většinu už se podařilo od pátku dostat do bezpečí. V úkrytech mimo ohrožené pásmo je už i 1200 zahraničních turistů, většinou Kanaďanů a Italů.

Hurikán Gustav již dosáhl síli Katríny.Kolem 19:00 SELČ se ohnisko hurikánu nacházelo nad Ostrovem mládeže, asi sto kilometrů jižně od hlavního kubánského ostrova a od pobřeží západní provincie Pinar del Rio.

Gustav při svém dosavadním postupu karibskou oblastí připravil na Haiti, v Dominikánské republice a na Jamajce o život 85 lidí. S velkými obavami se očekává jeho příchod do oblasti Mexického zálivu, kam by měl dorazit v neděli.

Americké úřady již také zahájily evakuaci města New Orleans a jeho oblasti, kudy se má Gustav přehnat v pondělí večer nebo v úterý ráno.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ