Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží, který byl zavražděn začátkem října na konzulátu své země v Istanbulu, nekritizoval jen saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, ale i amerického prezidenta Donalda Trumpa. Napsal to na svém webu týdeník Newsweek.
Podle Newsweeku se Chášukdží do Trumpa pustil například v listopadu 2016 na konferenci ve Washingtonu, kde kritizoval "rozporuplnou" blízkovýchodní politiku čerstvě zvoleného prezidenta. "Až mu jeho poradci ukážou mapu, uvědomí si, že podporou (ruského prezidenta Vladimira) Putina podporuje i Írán?" ptal se tehdy Chášukdží.
Právě v té době, koncem listopadu 2016, se saúdskoarabská oficiální média distancovala od komentářů dříve prominentního novináře Chášukdžího a státní tisková agentura tehdy uvedla, že jeho vyjádření "jsou pouze jeho osobním názorem". Začátkem prosince 2016 zrušil panarabský list Al-Haját Chášukdžímu politický sloupek, který mu v těchto novinách, patřících jednomu ze saúdskoarabských princů, vycházel každou sobotu skoro pět let.
V polovině roku 2017 Chášukdží opustil Saúdskou Arábii a usadil se ve Spojených státech, kde psal pro deník The Washington Post. V něm kritizoval vedení Saúdské Arábie, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána, mimo jiné za účast ve válce v Jemenu.
Chášukdží pocházel z dříve prominentní saúdskoarabské rodiny. Jako novinář pracoval od 80. let v řadě arabských deníků, v 90. letech byl zahraničním zpravodajem mimo jiné v Afghánistánu, Kuvajtu či Súdánu. Několikrát pořídil i rozhovor s bývalým vůdcem teroristické sítě Al-Káida Usámou bin Ládinem. Chášukdží pracoval také jako poradce saúdskoarabského velvyslance ve Washingtonu, prince Turkího Fajsala, který předtím léta řídil saúdskoarabskou tajnou službu.
Zavražděn byl Chášukdží 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si šel pro doklady kvůli svatbě. Rijád dva týdny tvrdil, že novinář odešel z konzulátu živý, než přiznal vraždu. Saúdskoarabské nejvyšší vedení ale odmítá, že by o vraždě věděl korunní princ.
Prezident Trump tento týden prohlásil, že USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou Chášukdžího stojí korunní princ bin Salmán.