Všudypřítomný duch zemřelého vůdce Huga Cháveze určuje atmosféru dnešních prezidentských voleb ve Venezuele. Obyvatelé téměř třicetimilionové jihoamerické země v nich rozhodnou o tom, zda je příštích šest let povede Chávezem vybraný nástupce Nicolás Maduro, či zda dají šanci opozičnímu kandidátu Henriqemu Caprilesovi.
Volby určí nejen směr, jakým se vydá upadající venezuelská ekonomika v postchávezovské éře, ale zároveň nastaví nový model vztahů se zahraničím od Washingtonu po Havanu.
Někdejší odborový předák a dlouholetý Chávezův spojenec Maduro během kampaně namíchal voličům koktejl složený ze srdceryvných vzpomínek na Cháveze, zdůrazňování jeho dědictví a výhrůžek před opozičními čachry a sabotážemi.
Média zaujal například tím, že popisoval své setkání s Chávezovým duchem v podobě malého ptáčka, pohrozil těm, kteří ho nebudou volit, prastarou kletbou či obvinil opozici ze sabotáží elektráren.
Venezuelská televize Vive vytvořila animované video, na němž zesnulý Chávez vstupuje na nebesa, kde ho už očekávají různé jihoamerické veličiny, mezi nimi Bolívar a Che Guevara.
Přesvědčení Chávezovi voliči patrně padesátiletému zastupujícímu prezidentovi hlas dají, klíčovou otázkou voleb však bude, zda u těch méně skalních převáží záhrobní charizma zemřelého prezidenta, nebo neblahá ekonomická realita. Hlavně pro chudé Venezuelany však Chávez dělal tak moc, že drtivá většina ani trochu nezaváhá, zda mu dá, nebo nedá svůj hlas.
Podle některých průzkumů může Chávezův nástupce porazit svého rivala až o 20 procent hlasů. Caracas řeší po 14 letech chávezovského socialismu problémy s dvoucifernou inflací, vláda byla nedávno nucena o třetinu hodnoty devalvovat místní měnu bolívar vůči dolaru a výhledy nejsou nijak optimistické.
To dává šanci čtyřicetiletému guvernérovi státu Miranda Caprilesovi, který na rozdíl od Madura učinil ekonomiku důležitým tématem kampaně.
Pokud usedne do prezidentského křesla, dá se očekávat konec některých štědrých sociálních programů (ačkoli o tom v kampani příliš nemluví) či omezení laciného vývozu ropy, kterým si Chávez kupoval přízeň socialistických zemí v regionu od Kuby po Nikaraguu.
"Vy vyhrajete volby v Havaně, já je vyhraji ve Venezuele," vzkázal Madurovi jeho sok na jednom z posledních mítinků, kde neopomněl zmínit, kolik ropy socialisté věnovali Castrovu režimu.
Capriles míní zahraniční orientaci země obrátit opačným směrem a motivovat zahraniční investory tím, že je zbaví strachu z chávezovského zestátňování.
Během kampaně oba politici ukázali, že dokážou na mítincích plamennými slovy strhnout desetitisíce příznivců. Maduro však zjevně postrádá Chávezovu autoritu, díky níž i s rakovinou bojující "velitel" porazil Caprilese v říjnových volbách o 11 procent.
Capriles se stal prvním politikem za poslední desetiletí, který dokázal sjednotit dříve roztříštěnou protichávezovskou opozici a neporazitelnému prezidentovi se přiblížit na relativně nevelký rozdíl.
Nyní by mohl být souboj ještě vyrovnanější. V březnu sice Capriles na Madura ztrácel v průzkumech přes deset procent, avšak v závěru kampaně, kdy se Chávezův život i monumentální pohřeb stávají čím dál dávnější minulostí, se rozdíl mezi oběma kandidáty snížil. Nejčerstvější průzkum jedné z nezávislých agentur dává Madurovi náskok jediného procenta.
Oba soupeři budou mít před sebou v případě vítězství velmi těžký úkol. Maduro se bude muset vypořádat nejen s tím, že z Chávezova odkazu nelze žít věčně, ale i s nejednotným postojem socialistů k pokračování chávezovského modelu bolívarovského sjednocování latinskoamerických zemí. Na rozdíl od Madura totiž není křídlo kolem předsedy parlamentu Diosdada Cabella přesvědčeno o tom, že je nutné udržovat ropou draze zaplacené blízké vztahy s Havanou.
Caprilesovo zvolení by bezpochyby udělalo radost Spojeným státům, vůči nimž byl zatím Maduro přinejmenším stejně odmítavý jako jeho předchůdce. Naklonit si na svou stranu chudší vrstvy obyvatel nostalgicky vzpomínající na štědré dary Chávezovy vlády bude však při očekávaném omezení rozpočtových výdajů pro něj těžké.
Stejně jako v loňských volbách, ke kterým přišlo přes 80 procent registrovaných voličů, se i v neděli očekává vysoká účast. Volební místnosti se uzavřou půl hodiny po půlnoci SELČ, vítěz by měl být znám v pondělí ráno.