Rusko požádalo o zasedání Rady bezpečnosti OSN, na němž chce jednat o okolnostech červencové katastrofy malajsijského letadla nad východní Ukrajinou. Schůze se má konat v pátek, západní diplomaté si ale lámou hlavu, co tímto krokem Moskva sleduje.
Z viny na pádu stroje a smrti téměř 300 lidí začali být okamžitě po tragédii všeobecně obviňování proruští separatisté, protože osudná raketa země-vzduch prý byla s největší pravděpodobností odpálena z území, které ovládají.
Podle západních diplomatů a novinářů existují důkazy o tom, že vzbouřenci disponovali baterií protiletadlových raket Buk, kterou byl údajně malajsijský boeing zasažen. Dosud nikdo tyto údajné důkazy veřejnosti nepředložil, takže existuje i řada dalších teorií, kdo a jak masovou vraždu spáchal.
Systémem Buk má ale ve výzbroji také ukrajinská armáda.
Kyjev přímo viní ze zkázy letadla Moskvu, která povstalce podporuje a vyzbrojuje. Západ tragédie využil ke zostření sankcí proti Moskvě. Rusko obvinění odmítá a mlhavě naznačuje, že pád letadla by mohl být i následkem útoku ukrajinského vojenského letadla.
Oficiální ruské stanovisko se opírá o tvrzení, že bez války, kterou Kyjev vede na východě Ukrajiny proti povstalcům, by k sestřelení letadla nemohlo dojít.
"Moc nechápeme, proč Rusko o svolání rady požádalo," řekl agentuře Reuters nejmenovaný západní diplomat. "Uvidíme v pátek," dodal. Nizozemí předalo diplomatům v OSN svou první zprávu o vyšetřování katastrofy minulý týden, dokument ale jen potvrzuje, že letadlo bylo zasaženo "velkým množstvím vnějších objektů". Vyšetřovací rada už předem oznámila, že nikoho jako možného či skutečného viníka ukazovat nebude.
Podle zastánců teorie, že za tragédií stojí Kyjev, si už stačí položit klasickou otázku, komu by to bylo ku prospěchu. Separatisům a Rusům rozhodně ne. Naopak Kyjev a Západ dle nich zničení malajsijského boeingu okamžitě využili k vyostření kampaně proti Moskvě, k dalším sankcím a k další militarizaci východní Evropy ze strany NATO.
V moskevských médiích se v minulých dnech objevily zprávy o tom, že ruští diplomaté chtějí v OSN předložit nové důkazy podporující ruské teze o ukrajinské vině a nastolit jisté "nezodpovězené otázky". Čeho se mají týkat, není ze zpráv ruského tisku jasné.