Chudoba ve světě brzy výrazně klesne, tvrdí rozvědky

Zahraničí
29. 7. 2012 08:00
Prosperita ve světě se bude v nadcházejících dvou desetiletích i přes možné nové ekonomické krize dál šířit.
Prosperita ve světě se bude v nadcházejících dvou desetiletích i přes možné nové ekonomické krize dál šířit.

Prosperita ve světě se bude v nadcházejících dvou desetiletích i přes možné nové ekonomické krize dál šířit. Do roku 2030 bude chudoba do značné míry eliminována a střední třída se svými nároky na lidská práva a zdroje se dál výrazně rozroste. Plyne to z náčrtu analýzy, který představila americká Národní zpravodajská rada (NIC).

Pokud budou současné trendy pokračovat, pak počet lidí, kteří nyní žijí v absolutní chudobě s příjem do jednoho dolaru denně, klesne z dnešní jedné miliardy během dvou desetiletí na polovinu. Globální střední třída se podle NIC zdvojnásobí na dvě miliardy lidí.

Anketa:

Sdílíte střízlivý optimismus amerických rozvědek, které ve své zprávě tvrdí, že chudoba ve světě brzy výrazně klesne?

"I kdyby se v příštích letech vyplnily některé z nejhorších scénářů ekonomických otřesů, zpravodajská rada nadále čeká, že do kategorie střední třídy vstoupí několik set milionů lidí," řekl k analýze, jejíž konečná verze vyjde do konce roku, na bezpečnostním fóru v Aspenu ve státě Colorado předseda NIC Christopher Kojm.

NIC analyzuje klíčové otázky národní bezpečnosti podle podkladů od všech amerických zpravodajských agentur. Globální předpověď se snaží o "popis hnacích mechanismů budoucího vývoje", aby pomohla vládním orgánům připravit budoucí politické programy a strategie, uvedl Kojm.

Překvapil střízlivý optimismus 

Tón náčrtu nové analýzy NIC je překvapivý svým střízlivým optimismem, vzhledem k tomu, že většina globálních výhledů z dílny zpravodajských služeb si libuje ve vykreslování stále nových hrozeb a katastrofických scénářů. Například analýza NIC z roku 2008 uváděla, že svět se v následujících dvou desetiletích stane nebezpečnější kvůli nedostatku pitné vody, potravin a přebytku zbraní a bude stále více pociťovat dopady globálního oteplování. Snahy získat údajně klesající zásoby vody, jídla a energií rozpoutají konflikty mezi jednotlivými zeměmi.

Letošní zpráva naopak předpokládá, že globální vzestup prosperity a rozmach střední třídy bude celkově pozitivním jevem. Negativa spojená s tlakem na zdroje bude lidstvo schopno řešit jako dosud, to znamená technologickým pokrokem.

Rostoucí střední třída bude stále méně tolerovat diktátorské a autoritářské režimy. "Dosavadní způsob vládnutí bude v zemích s rostoucími příjmy stále obtížnější," řekl Kojm. Střední třídy budou mít vyšší aspirace a k prosazování svých zájmů budou její příslušníci vybaveni sociálními médii a dalšími technologiemi schopnými přispět ke svržení represivních vlád.

O polovinu větší zájem o potraviny 

Vlivem růstu prosperity se poptávka po potravinách do roku 2030 zvýší podle NIC o 50 procent, třebaže velikost světové populace stoupne jen o 17 procent na 8,3 milionu. Téměř polovina lidí navíc bude žít v oblastech s nouzí o vodu. NIC však předpokládá, že problém dostatku potravin a vody pomohou řešit nové technologie.

Dál bude podle NIC pokračovat trend přesunu obyvatel do měst. Podíl obyvatel měst na světové populaci se z dnešních 50 procent zvýší na 60 procent.

Přetrvá trend silného růstu asijských ekonomik, avšak kvůli růstu průměrného věku v Číně by mohly nynější největší asijskou ekonomiku začít předstihovat země s levnější pracovní silou jako Indie nebo Indonésie, uvádí se ve zprávě.

Autor: AP, ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ