CIA léta <span>lhala Kongresu</span> o tajných operacích

Zahraničí
12. 7. 2009 12:57
Věznice na Guantanámu. Místo, kde zákony neplatí.
Věznice na Guantanámu. Místo, kde zákony neplatí.

Ministr spravedlnosti Eric Holder si chce na CIA posvítit.Americká CIA prý osm let zatajovala americkému Kongresu informace o tajném protiteroristickém programu. Postupovala tak údajně na příkaz bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho. Informaci přinesl deník The New York Times. Současný ředitel CIA Leon Panetta už dřív popřel, že by jeho agentura Kongres klamala ohledně tvrdých vyšetřovacích metod a týrání vězňů podezřelých z terorismu.

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů z tohoto klamání v květnu obvinila CIA a administrativu exprezidenta George Bushe. Prý ji v letech 2002 a 2003 ujišťovaly třeba o tom, že se nepoužívá takzvaný waterboarding, tedy mučení vodou.

Bude se vyšetřovat a žalovat? 

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder zvažuje podání podnětu k vyšetřování metod výslechů z dob Bushovy administrativy. Rozhodne o něm v příštích týdnech. Zkoumání by se mělo zaměřit také na případný podíl agentů CIA na výsleších.

New York Times s odvoláním na dva zdroje uvedl, že nynější šéf CIA o Cheneyho nařízení neinformovat o protiteroristickém programu kongresmany mluvil minulý měsíc na uzavřeném jednání s bezpečnostními výbory Kongresu.

Věznice na Guantanámu. Místo, kde zákony neplatí.

Zdroje z bezpečnostní služby i Kongresu deníku řekly, že CIA program zahájila po teroristických útocích z 11. září. Uvedly ale, že se nikdy nerozběhl a netýkal se výslechů či věznění. Údajně měl sloužit k získání informací, které by mohly být využity při tajné protiteroristické akci v cizí zemi. Kongres o programu nebyl informován, protože prý jeho obsah nebyl natolik důležitý.

Za vším stojí Cheney?

Cheney patřil v Bushově administrativě k zastáncům použití kontroverzních vyšetřovacích metod u podezřelých z terorismu. V řadách republikánů podle ní bývalý viceprezident vystupuje jako kritik národní bezpečnostní politiky nynějšího prezidenta Baracka Obamy. Ten letos Panettu do funkce šéfa CIA jmenoval. Nový ředitel utajený protiteroristický program ukončil, jakmile se o něm dozvěděl od svých podřízených. Hned o tom také informoval Kongres.

Mluvčí CIA Paul Gimigliano se nechtěl k otištěným informacím vyjadřovat. Řekl, že to nepatří k praktikám CIA, aby se o uzavřených či utajovaných jednáních zmiňovala. Bývalý agent zpravodajské služby podle agentury AP uvedl, že předešlý šéf CIA s prezidentem a viceprezidentem o programu nikdy nemluvil. Cheney prý jednání s Kongresem neomezoval.

Spekulace o protiteroristickém programu přicházejí v době, kdy Sněmovna reprezentantů rozhoduje o zákonu, jenž má rozšířit počet jejích členů, kteří budou Bílým domem informováni o tajných operacích. Bílý dům již dříve pohrozil, že zákon vetuje, neboť větší informovanost mezi kongresmany prý utajené operace ohrozí.

Foto: ČTK/AP, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Ukrajina trolí Rusko. Zelenskyj řekl, že nejlepší sankce jsou požáry rafinerií

Zahraničí
15. 9. 2025
ilustrační foto

Vánoce ve Venezuele začnou 1. října, oznámil autoritářský prezident Maduro

Zahraničí
14. 9. 2025

Rusko dále provokuje, spojenci v NATO zůstávají ve střehu, uvedl Lipavský

Zahraničí
14. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ