Americký soud poslal ve středu na téměř čtyři roky do vězení čínského podnikatele, který se přiznal, že spolu se dvěma komplici pronikal k důvěrným datům dodavatelských společností americké armády. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti.
Jednapadesátiletý Su Pin pracoval spolu s dalšími dvěma hackery. Nabourávali se do počítačových sítí velkých firem dodávajících výzbroj americké armádě, mezi nimiž byl například výrobce letadel Boeing. S touto činností začali v roce 2008 a o dva roky později například poslali elektronickou poštou do Číny tajné informace o vojenském dopravním letounu C-17 vyráběném právě firmou Boeing.
Obžalovanému hrozilo až 30 let vězení, nakonec ale došlo k dohodě s prokuraturou ohledně nižšího trestu. Soudce mu tedy vyměřil 46 měsíců. Su Pin byl zadržen v roce 2014 v Kanadě a vydán do Spojených států.
Americký prezident Barack Obama se loni v Bílém domě s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem shodl, že obě země nebudou provádět nebo vědomě podporovat počítačovou špionáž a pirátství. Prezidenti se podle Bílého domu také dohodli na vytvoření expertní skupiny, která se má těmito otázkami dále zabývat. Dohoda nezakazuje počítačovou špionáž k zajištění národní bezpečnosti, ale zakazuje ekonomickou špionáž ve prospěch konkurence.
Číňan si v USA odsedí 46 měsíců za krádež armádních dat
Zahraničí
14. 7. 2016 09:44
Americký soud poslal čínského podnikatele do vězení na téměř čtyři roky.
Autor: ČTK Foto: ČTK , PICTURE ALLIANCE/West Coast Surfer