Clinton dostává <span>job u OSN</span>. Starost o chudičké Haiti

Zahraničí
19. 5. 2009 12:00
Světošlápek Clinton. Čerstvě na konferenci v Soulu (19. 5. 09).
Světošlápek Clinton. Čerstvě na konferenci v Soulu (19. 5. 09).

Světošlápek Clinton. Čerstvě na konferenci v Soulu (19. 5. 09).Bývalý americký prezident Bill Clinton se stane zvláštním vyslancem OSN pro nestabilní latinskoamerický stát Haiti. Informoval o tom Clintonův mluvčí Matt McKenna, podle něhož by exprezident měl být do funkce jmenován již dnes.

Jedním z úkolů nového emisara bude pomoci Haiti při obnově po loňských ničivých tropických bouřích, jež si vyžádaly téměř 800 lidských obětí a způsobily škody za miliardu dolarů.

Clinton dlouhodobě vyvíjí úsilí ve prospěch Haiti a v březnu zemi navštívil společně s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Následující měsíc se pak zúčastnil dárcovské konference, na níž se podařilo shromáždit na rekonstrukci bouřemi poničených území více než 300 milionů dolarů.

"Je pro mne ctí přijmout nabídku generálního tajemníka (OSN) stát se zvláštním vyslancem pro Haiti," uvedl někdejší americký prezident ve svém prohlášení zveřejněném v deníku Miami Herald, který jako první zprávu o chystaném jmenování Clintona přinesl.

ČTETE TAKÉ: Bílý dům hostil Obamu a všechny žijící exprezidenty
                       
Clintonová šéfkou diplomacie USA? Překážkou manžel   

Jmenování Clintona do funkce by rovněž mohlo přilákat do nejchudší země západní polokoule investory a přispět k její stabilizaci po desítkách let politických a společenských nepokojů a násilí.

Clinton je na Haiti populární. Jeho portrét na zdi v hlavním městě.Clinton je na Haiti stále respektovaným politikem vzhledem k tomu, že v roce 1994 pomohl americkou vojenskou intervencí k pádu diktátorského režimu a návratu zvoleného prezidenta Jeana-Bertranda Aristidea, zbaveného moci při převratu. Aristide byl svržen znovu ozbrojeným povstáním v roce 2004, po němž zavládl v zemi chaos a anarchie.

OSN proto v témže roce rozmístila na Haiti své mírové vojáky, jichž zde v současnosti působí 9 tisíc a podílejí se i na výcviku místní policie, jež by podle plánu měla v budoucnu převzít kontrolu nad bezpečností v zemi.

Někteří Haiťané ale považují modré přilby za okupační síly a vyzývají k jejich okamžitému odchodu. Clinton by jako oficiální reprezentant OSN mohl tyto nepříznivé nálady zmírnit.

OSN v současnosti nemá na Haiti svého zvláštního vyslance, takže přesná náplň Clintonovy práce zatím není jasná. Podle deníku Miami Herald by však nový emisar měl navštěvovat Haiti nejméně čtyřikrát ročně.

Vzhledem k tomu, že Clintonova manželka Hillary je nyní šéfkou americké diplomacie, musí Clintonovu novou roli schválit právníci ministerstva zahraničí, upozornily internetové stránky BBC.

Školáci v uniformách slaví 206 let haitské vlajky.

Foto: ČTK/AP a Reuters
  

Autor: ČTK

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ