Dvacet milionů dolarů. Tolik dluží za svou kampaň senátorka Hillary Clintonová. Přesto dál neochvějně zůstává v demokratickém boji o nominaci na prezidentského kandidáta. Včerejší Den matek (v USA se slaví vždy druhou květnovou neděli) strávila v Západní Virginii honbou za hlasy a ignorovala kritiky, kteří říkají, že už nemá naději na vítězství.
Bývalá první dáma Hillary Clintonová nehodlá nic měnit ve svém kalendáři předvolebních akcí. Sice potvrdila, že dluží dvacet milionů dolarů (320 milionů Kč), ale bude se nadále bít o hlasy voličů v primárkách.
„Tohle rozhodnou voliči. Není důvod, aby nepokračovala," říká podle listu Washington Post poradce senátorky Howard Wolfson. Ten také odmítl pověsti, že Clintonová zůstává v boji o Bílý dům jen proto, aby si zajistila viceprezidentské místo na demokratické kandidátce. „Nevím, že by o ten post měla zájem," prohlásil.
Na druhé straně barikády již poradci Baracka Obamy plánují cestovní mapu pro nadcházející střetnutí s republikánem McCainem. První zastávkou by měl být stát Missouri. Černošský senátor za Illinois však stále opatrně tvrdí, že Clintonová ještě neprohrála a nic není rozhodnuto.
Obama i McCain ale podle listu New York Times již dopředu plánují své strategie a sestavují týmy ve státech, kde se rozhodne o novém prezidentovi Spojených států. Zde se osnují negativní kampaně a použití těžkých kalibrů proti soupeři včetně věku nebo vlasteneckého cítění.
Poradci černošského senátora již vyslali své podřízené do terénu v Pensylvánii a Ohiu, kde Obama primárky prohrál a nemůže si dovolit ztratit tyto státy v listopadových prezidentských volbách. Pozadu nezůstává ani McCain, který si zde hodlá otevřít kanceláře v červnu, aby shánění voličů svému ještě oficiálně nepotvrzenému soku znepříjemnil.
Bělovlasý senátor za Arizonu kalkuluje také se státy, kde současný prezident Bush těsně prohrál a nezvítězil zde ani Obama. Jsou to právě Pensylvánie plus New Hampshire.
Národní výbor Republikánské strany plánuje vynaložit 19,5 milionu dolarů (zhruba 312 milionů Kč) na vyobrazení Baracka Obamy jako nezkušeného mladíčka, který se nemůže stát vrchním velitelem armády. „V roce 1984 řekl Ronald Reagan: ‚Nechci využít mládí a nezkušenost svého oponenta k politickým účelům.‘" říká podle New York Times místopředseda národního výboru republikánů Frank Donatelli. „Nuže, my chceme využít Obamovo mládí a nezkušenost."
Foto: AP