Vítězi stranických hlasování v Nevadě se stali Hillary Clintonová a Mitt Romney. V Jižní Karolíně zase triumfoval John McCain. Ukazují to zatím neoficiální výsledky, které zveřejnila stanice CNN.
Nad svým největším demokratickým rivalem Barackem Obamou Clintonová podle CNN s 51 procenty vyhrála o šest bodů. Na třetím místě je s výrazným odstupem a pouhými čtyřmi procenty John Edwards.
Clintonová přitom podle předvolebních průzkumů sváděla s Obamou do poslední chvíle tuhý boj o prvenství i o hlasy hispánské menšiny, jež měla být rozhodující. Její podporu si nakonec díky vlivným místním politikům zajistila právě Clintonová. Vzájemné výpady obou kandidátů se ale během kampaně silně vyostřily.
ČTĚTE TAKÉ: Všechny cesty vedou do Nevady.
Po předešlém úspěchu v New Hampshire nyní newyorská senátorka nad Obamou o jedno vítězství vede. (Hlasování v Michiganu se u demokratů nebude počítat. Jde o „trest" za to, že se stát snažil získat na důležitosti a posunul hlasování na dřívější termín.) Její prvenství však bylo jen velmi těsné a Obama navíc vyhrál v okrscích, které mu v konečném součtu vynesly více delegátů než Clintonové. Jeho šance tedy podle analytiků nelze rozhodně podceňovat.
U republikánů se zase po předchozím prvenství v Michiganu (a poněkud přehlíženém Wyomingu) stal na moment hlavním favoritem Mitt Romney. V Nevadě podle předběžných výsledků zvítězil s 51 procenty.
O tuto pozici jej ale po hlasování v Jižní Karolíně připravil John McCain, kterého zde republikáni včera vybrali za svého kandidáta v primárních volbách. Veterán vietnamské války má stejně jako Romney na kontě také již jedno důležité vítězství - z New Hampshire, analytici jej ale nyní staví do čela republikánského boje.
Oficiální výsledky se očekávají během několika hodin. Podle předběžných výsledků zde s 33 procenty hlasů zvítězil John McCain, následovaný Mikem Huckabeem s 30 procenty. Pro McCaina jde o satisfakci poté, co jej v Jižní Karolíně v roce 2000 porazil současný prezident George W. Bush.
Demokraté budou v Jižní Karolíně rozhodovat až příští sobotu. Podle průzkumů zde zatím vede Barack Obama. Pomáhá mu hlas vysokého procenta Afroameričanů, kteří zde žijí.
Vítězná témata: ekonomika a imigrace
Pro voliče se ukázala být nejzásadnějším tématem ekonomika, což v Nevadě hrálo právě ve prospěch Romneyho, který sází na svou pověst úspěšného byznysmena. Ze stejného důvodu tento bývalý guvernér Massachusetts zvítězil minulý týden i v Michiganu.
JAK HLASOVALA NEVADA |
DEMOKRATÉ Hillary Clintonová - 51% Barak Obama - 45% John Edwards - 4%
REPUBLIKÁNI Mitt Romney - 51% Ron Paul - 14%
---------------------------------- ... A JAK JIŽNÍ KAROLÍNA
REPUBLIKÁNI John McCain - 33% Mike Huckabee - 30%
(Demokraté zde volí až 27.1.)
|
V Nevadě Romneymu podle analytiků pomohla také početná mormonská populace (asi 170 tisíc, tj. zhruba sedm procent voličů). Právě k této církvi totiž republikánský vítěz patří. Jeho prezidentské šance však zároveň mnozí kvůli této skutečnosti zpochybňují.
Dosavadní prezidentské soupeření bylo velmi vyrovnané, sobotní volba je proto důležitým signálem před hlasováním na Floridě a zejména před takzvaným Superúterým 5. února, kdy bude o svém favoritovi rozhodovat celkem 22 amerických států.
Jižní Karolína sice oproti Nevadě disponuje menším počtem delegátů, kteří pak budou o oficiálním prezidentském kandidátovi své strany na federální úrovni hlasovat, přesto ale nelze její význam podceňovat. Jde o tradiční baštu konzervativců a republikánští kandidáti sem proto upřeli více sil než do Nevady, na niž penězi nešetřil právě pouze Romney. Coby nejbohatší kandidát si to mohl dovolit.
Historicky je Jižní Karolína vnímána coby politická brána k americkému Jihu. Od dob Ronalda Reagana se žádnému prezidentskému kandidátovi nepodařilo získat nominaci své strany aniž by vyhrál v Jižní Karolíně. Pro republikána Freda Thompsona, který zde ani coby jižanský konzervativec neuspěl a skončil třetí, bude proto podle analytiků tato prohra zřejmě osudová.
ČTĚTE TAKÉ: Obama, Clintonová, McCain a spol. čekají na magické číslo
Až do sobotního hlasování byli přitom kozervativní voliči nebývale rozštěpeni. Ekonomičtí konzervativci mají rádi Romneyho, sociální konzervativci volí Huckabeeho a vojenští konervativci se přiklánějí k McCainovi. Za nejsilnějšího republikánského kandidáta před nadcházející volbou na Floridě 29. ledna je ale nyní považován John McCain.
Foto: AP