Clintonová je pro <span>usmíření s umírněnými Taliby</span>

Zahraničí
31. 3. 2009 14:45
Hillary Clintonová hovoří na konferenci o Afghánistánu.
Hillary Clintonová hovoří na konferenci o Afghánistánu.

Hillary Clintonová hovoří na konferenci o Afghánistánu.Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se na dnešní Mezinárodní konferenci k budoucnosti Afghánistánu vyslovila pro usmíření s těmi členy radikálního hnutí Taliban, kteří se vzdají násilí. Jednodenní konference se koná v nizozemském Haagu pod záštitou Organizace spojených národů.

"Měli bychom podpořit úsilí afghánské vlády oddělit extremisty al-Kajdy a Talibanu od těch, kteří se k nim nepřipojili z přesvědčení, ale ze zoufalství. To je případ většiny bojovníků stojících po boku Talibanu," řekla Clintonová ve svém projevu.

"Je třeba jim nabídnout úctyhodnou formu usmíření a znovuzačlenění se do mírumilovné společnosti, pokud si přejí zříci se násilí, přerušit své styky s al-Kajdou a respektovat ústavu," dodala.

Konference o afghánské budoucnosti se společně s USA účastní i delegace Íránu, což znamená významný posun ve vzájemných diplomatických stycích těchto dvou zemí, které poslední roky dělilo zapřisáhlé nepřátelství.

Írán je připraven pomoci

Íránská delegace v Haagu sdělila, že Teherán je připraven podílet se na rekonstrukci Afghánistánu a na operacích proti tamním drogovým překupníkům.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí."Írán je plně připraven účastnit se projektů zaměřených na boj proti drogovým překupníkům a plánů na rozvoj a rekonstrukci Afghánistánu," uvedl v poznámkách ze svého připravovaného projevu náměstek íránského ministra zahraničí Mahdí Achúndzáde, který zemi na konferenci reprezentuje.

Od začátku konference je nicméně zřejmé, že Spojené státy a Írán mají na řešení situace v Afghánistánu značně odlišné názory. Rozcházejí se především v pohledu na přítomnost zahraničních vojáků na afghánském území, která podle Teheránu podporuje radikalismus.

"Přítomnost zahraničních vojáků nemůže Afghánistánu přinést mír a stabilitu. Podněcuje radikalismus," citovala íránská tisková agentura IRNA Achúndzádeho z Haagu. "Tato politika, kterou (západní země) rozhodují za afghánský lid a za afghánské úřady, již nefunguje," dodal Achúndzáde.

Pomoc i pro Pákistán

Clintonová naopak před zahájením jednání v Haagu v souladu s novou strategií USA pro Afghánistán zdůraznila, že diplomacie musí být podpořena vojenskými operacemi a rozvojem civilní sféry.

Boj proti drogám je jednou z priorit koalice v Afghánistánu.Strategie, kterou v pátek představil americký prezident Barack Obama, počítá s vysláním dalších vojenských i civilních posil do Afghánistánu. Hlavním cílem je podle Obamy zničit al-Kajdu a zabránit tomu, aby Afghánistán ovládla tato teroristická síť nebo radikální hnutí Taliban. Vojenskou i finanční pomoc v boji proti teroristům slíbil Obama i sousednímu Pákistánu a spolupracovat chce rovněž s Íránem.

Na haagskou konferenci byli pozváni ministři zahraničí zemí, které sousedí s Afghánistánem, jako Pákistán či Írán, nebo mají jako ČR jednotky v mezinárodní bezpečnostní misi v Afghánistánu. Schůzky se účastní zástupci více než 80 zemí a nevládních organizací a předsedají jí společně generální tajemník OSN Pan Ki-mun, afghánský prezident Hamíd Karzáí a ministr zahraničí pořádající země Maxime Verhagen. ČR zastupuje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ