Představitelé Nigérie nedokázali zabránit radikalizaci mezi mladými Nigerijci, kteří jsou tak snazšími cíli pro ozbrojence hledající další druhy. V souvislosti s vánočním útokem nigerijského mladíka na letadlo do USA to podle BBC řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Poukázala i na velkou korupci a špatné životní podmínky. Nigerijská vláda se nevyjádřila.
"Myslím si, že Nigérie stojí před hrozbou rostoucí radikalizace, na kterou je třeba se zaměřit, a to ne pouze vojenskými prostředky," řekla v úterý Clintonová na setkání se zaměstnanci ministerstva zahraničí.
Podle Reuters poznamenala, že nigerijští vůdci nedokážou spravovat zemi tak, aby nevznikalo "odcizení mezi ní a ostatními". Nespokojenou nigerijskou mládež podle ní pak snáz najímají radikálové k útokům na západní cíle. "Za posledních deset let se hodně ukazatelů kvality života pohybovalo špatným směrem," uvedla.
Po prosincovém pokusu o sebevražedný atentát na letadlo z Evropy do amerického Detroitu, ze kterého byl obviněn mladík z dobré nigerijské rodiny, uplatňuje Nigérie na letech do USA přísnější bezpečnostní opatření. Podle Clintonové mladíka před atentátem "znepokojilo" bohatství jeho otce a "nedostatečně islámský" způsob života.
ČTĚTE TAKÉ: Obama: Tajné služby selhaly, nesu za to odpovědnost
Nigérie je jedním z největších světových vývozců ropy. Kvůli zbídačované muslimské populaci a ropnému průmyslu se podle BBC západní diplomaté dlouho obávají, že Nigérie může být hlavním cílem teroristické sítě al-Kajda. Nigérie odsoudila jako diskriminující rozhodnutí USA zařadit ji na seznam zemí s přísnější letištní kontrolou.
Napětí v zemi působí i náboženské boje i několikatýdenní absence nigerijského prezidenta. Od listopadu 2009 se léčí v Saúdské Arábii a nigerijský senát projednává, zda 58letého Umaru Yar'Aduu nevyzvat, aby formálně předal moc svému zástupci.
Nigerijský viceprezident minulý týden rozmístil armádu v oblastech sužovaných náboženskými boji, které si podle policie vyžádaly 326 obětí. Podle Reuters se však objevují pochybnosti o legálnosti vládních rozhodnutí.
Foto: ČTK/AP