Clintonová: USA a Čína musí <span>proti krizi společně</span>

Zahraničí
21. 2. 2009 12:00
Ministryně zahraničí Clintonová se svým čínským protějškem.
Ministryně zahraničí Clintonová se svým čínským protějškem.

Kritický pohled Clintonové. O lidských právech prý s Čínou mluvila.Spojené státy a Čína mohou vytáhnout svět z ekonomické krize, budou-li spolupracovat. Během návštěvy v Číně to prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která dala najevo, že tato otázka je nadřazená americkým obavám o dodržování lidských práv v Číně.

Clintonová, která do Pekingu přiletěla na závěr své cesty po jihoasijských zemích, vyzvala Peking k posílení a rozšíření vztahů mezi USA a Čínou. Obě velmoci by podle ní měly spolupracovat v základních oblastech, jako jsou ekonomika a klimatické změny. "Je to imperativ," zdůraznila šéfka americké diplomacie hned na úvod setkání se svým čínským protějškem Jang Ťie-čch´.

Na tiskové konferenci Clintonová prohlásila, že s čínským ministrem jednala "otevřeně o otázkách, v nichž se obě strany neshodují, včetně lidských práv, Tibetu, náboženských svobod a svobody projevu". Dodala ale, že společné úsilí o podporu růstu v době světové ekonomické krize a bezpečnostní problémy, jako je severokorejský jaderný zbrojní program, jsou na prvním místě.

Nezaměstnaní dělníci s plakátky, které jmenují jejich dovednosti."Světové události nám poskytly plnou a nelehkou agendu," řekla Clintonová a dodala, že ve snaze zvládnout tyto problémy hodlají USA podporovat pozitivní a kooperativní vztahy s Čínou, které jsou významné pro budoucí mír, pokrok a prosperitu jak obou zemí, tak celého světa.

Připomněla také, jak těsně jsou ekonomiky obou zemí propojené. USA jsou jedním z největších odběratelů čínského zboží, zatímco Čína je jedním z největších světových držitelů amerických vládních dluhopisů.

Clintonová čínskému ministru zahraničí také řekla, že americký prezident Barack Obama si přeje setkat se se svým protějškem, předsedou ČLR Chu Ťin-tchaem v dubnu na okraj summitu skupiny G20 v Londýně. Bude to jejich první vzájemné setkání.

Peking je čtvrtou a poslední zastávkou Hillary Clintonové na její cestě po asijských zemích po návštěvě Jižní Koreje, Indonésie a Japonska, kde byla poprvé ve funkci ministryně zahraničí nové administrativy prezidenta Baracka Obamy. Clintonová se má dnes ještě setkat s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem a premiérem Wen Ťia-paem. Návštěvu ukončí v neděli.

Ministryně zahraničí Clintonová se svým čínským protějškem.V ostrém kontrastu ke svému projevu v Pekingu z roku 1995 Clintonová už v pátek prohlásila, že Washington bude dál vyvíjet tlak na Čínu v otázce dodržování lidských práv, ale nenechá tuto otázku "vměšovat se" do práce na řešení finanční krize, klimatických změn či bezpečnostní problematiky. 

Tím vyvolala kritiku skupin na ochranu lidských práv a organizace Amnesty International (AI) v pátek prohlásila, že je výroky americké ministryně zahraničí šokována a mimořádně zklamána.

Podle AI jsou Spojené státy jednou z mála zemí na světě, které mohou v otázce lidských práv významným způsobem na Čínu tlačit. Tím větší je prý zklamání AI a Clintonová svými výroky údajně zasadila úder budoucím americkým snahám o ochranu lidských práv v Číně.

Amnesty International a další obdobná organizace Human Rights Watch už před odjezdem Clintonové na její asijskou cestu zaslaly na americké ministerstvo zahraničí dopis, v něž žádají, aby ministryně při jednání s čínskými představiteli v Pekingu neopomněla otázku dodržování lidských práv v Číně nastolit. Mluvčí ministerstva zahraničí Robert Wood na to tehdy reagoval slovy, že lidská práva jsou důležitým tématem a že se o nich bude v příhodný čas mluvit.

Náměstí Nebeského klidu. Vláda se kvůli recesi obává nepokojů.Terčem pronásledování se přitom někteří čínští disidenti stali i během návštěvy Clintonové v zemi. Podle informací čínské skupiny na ochranu lidských práv Human Rights Defenders bylo několik čínských disidentů, z nichž někteří jsou signatáři petice nazvané Charta 08, drženo v domácím vězení.

"Kvůli návštěvě Hillary (Clintonové) v Číně hlídá policie můj dům. Ven mohu vyjít jen s jejich svolením," napsal spisovatel a disident Jü Ťie v textové zprávě.

Petice Charta 08 zveřejněná loni v prosinci požaduje demokratické reformy. Stovky jejích signatářů z řad disidentů a politických aktivistů se po jejím podepsání dostaly do hledáčku čínské policie a jeden z jejích organizátorů Liou Siao-po skončil ve vazbě.

Foto: AP, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Pulitzerovu cenu dostal i palestinský spisovatel. Bili ho a vyslýchali

Zahraničí
6. 5. 2025
Papoušek kakadu

Šílenci jsou všude. V Austrálii někdo otrávil tři sta chráněných papoušků

Zahraničí
6. 5. 2025
ilustrační foto

Zakáže Nový Zéland dětem sociální sítě? Možná pro ně budou až od 16 let

Zahraničí
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ