Clintonovou a Romneyho čeká zkouška v <span>New Hampshire</span>

Zahraničí
6. 1. 2008 10:37
Republikánský kandidát Mitt Romney.
Republikánský kandidát Mitt Romney.

Hillary ClintonováDemokratka Hillary Clintonová a republikán Mitt Romney jsou nejostřeji sledovanými uchazeči o Bílý dům, kteří se v úterý utkají v nominačním souboji v New Hampshiru. Pro oba jsou stranické primárky v tomto malém státě na severovýchodě USA považovány po jejich neúspěchu ve čtvrtek v Iowě za klíčové.

Clintonová, ještě na podzim často zmiňovaná jako favoritka celého nominačního souboje, čelí výraznému nástupu svého stranického rivala a vítěze z Iowy Baracka Obamy. Romney není ani tak pod tlakem stoupající hvězdy Mika Huckabeeho, který ho s výrazným náskokem porazil v Iowě, jako zejména zkušeného Johna McCaina, jenž ho v žebříčcích volebních preferencí mezi republikány v New Hampshiru připravil o vedoucí místo.

Po zahřívacím kole volebních shromáždění v Iowě a nepříliš významných republikánských volebních schůzích v sobotu ve Wyomingu, v nichž zvítězil Romney, jsou volby v New Hampshiru tradičně prvními primárkami v procesu výběru kandidátů do prezidentských voleb, které se letos uskuteční 4. listopadu.

Ačkoli New Hampshire jako bělošský stát s necelými 1,3 milionu obyvatel zdaleka nereprezentuje demografické a sociální složení Spojených států, jeho prezidentské primárky mají mimořádný význam.

Hillary Clintonová zdraví své voliče.Odměnou vítězům je obrovská popularita na začátku volebního procesu, vysoce ceněná pozornost médií i větší ochota sponzorů. Důsledkem pak je, že z nich zpravidla vždy vzchází prezidentský kandidát. Od roku 1952 až na dvě výjimky žádný americký prezident nebyl zvolen do svého úřadu, aniž předtím vyhrál primárky v New Hampshiru. První výjimkou byl v roce 1992 Bill Clinton, druhou o osm let později současný prezident George Bush. Oba se tehdy umístili na druhých místech.

Letos do demokratických primárek v New Hampshiru vstupuje z pozice favorita senátor za Illinois Barack Obama, který by se v případě zvolení stal prvním černošským prezidentem USA. Jeho slibům změn v americké politice a výzvám k mezistranické spolupráci dali voliči v Iowě přednost před politickou zkušeností, kterou deklaruje Clintonová. Obamovu vedoucí pozici potvrzují i nejnovější průzkumy, v nichž za sebou nechává dosud vedoucí bývalou první dámu USA i druhého z Iowy Johna Edwardse.

Clintonová přitvrdila a otevřeně kritizuje Obamu

Newyorská senátorka Clintonová, podobně jako další kandidáti, pokračuje v New Hampshiru v intenzivní kampani. Zatímco Obama sází i nadále na nedšení demokratů ke změně, Clintonová přitvrdila a otevřeně kritizuje Obamu za jeho plány na zdravotní reformu, která by podle některých názorů mohla nechat 15 milionů Američanů bez pojištění. Sama prosazuje zdravotní péči pro všechny, čímž se snaží získat zejména mladé voliče, kteří mají tendenci podporovat spíše Obamu.

Republikánský kandidát Mitt Romney.Bývalý guvernér Massachusetts a úspěšný finančník Mitt Romney ve snaze oslovit nespokojené republikány začal více zdůrazňovat výhrady k současnému Washingtonu, do něhož je třeba podle něho vnést změny. Používá to i jako výpad proti svému hlavnímu rivalovi, arizonskému senátoru Johnu McCainovi, který údajně nemůže být kandidátem změny, protože "on sám je Washington". Vyčetl mu zejména autorství neúspěšného návrhu imigračního zákona, který v souladu s Bushovou představou poskytoval možnost nezákonným přistěhovalcům získat oprávnění k pobytu v USA. "To ilegální imigraci nespraví. Já ano," slibuje.

McCain sází v New Hampshiru na svůj úspěch z roku 2000, kdy v tamějších primárkách porazil George Bushe, ale v dalším nominačním souboji mu podlehl. V nynější kampani připomíná své dlouhodobé stanovisko, že ve válce v Iráku mělo být nasazeno více vojáků, což podle něho potvrzují výsledky loňského navýšení jednotek. I nadále ale kritizuje Bushe za údajně špatnou přípravu irácké operace. Několikrát zopakoval svůj slib, že dopadne vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. "Budu ho pronásledovat až k bráně pekelné a postavím ho před spravedlnost," prohlašuje.

Mitt Romney se svou rodinou.Baptistický kazatel a bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee navzdory úspěchu v Iowě nepatří v New Hampshiru mezi favority. Zatím se zdá, že se staví jakoby proti oběma stranám. Vlastním republikánům vyčítá, že nemají pochopení pro starosti lidí například s drahým benzinem a náklady na zdravotní péči. V jeho projevech ale politickým a ekonomických analytikům scházejí konkrétnější představy, jak by chtěl nápravy stavu docílit.

Podobně jako v Iowě ani v New Hampshiru nestojí v čele žebříčků popularity bývalý newyorský starosta Rudolph Giuliani, který má na celostátní úrovni nejvíce preferencí. Jeho kampaň nepřitáhla mnoho pozornosti, a tak zaostává za McCainem a Romneym s výrazným odstupem. Aby na sebe více upozornil, přistoupil k neobvyklému kroku: na předvolební mítink přijel na skútru.

Ilustrační foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Dva lidé zemřeli při jízdě na střeše vagonu v Berlíně

Zahraničí
27. 4. 2025

Po explozi v přístavu u íránského Bandar-Abbásu je 14 mrtvých a 750 zraněných

Zahraničí
26. 4. 2025

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ