Americký soud v úterý nevyhověl žádosti někdejšího šéfa volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa Paula Manaforta, který chtěl zrušit trestní obvinění vznesená zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem. Soud ve verdiktu, který je další ze sérií dílčích proher Manafortovy obhajoby, odmítl, že by byl Mueller jmenován v rozporu s pravidly.
Manafort čelí dvěma obviněním, která přímo nesouvisejí s kauzou údajné ruské předvolební spolupráce s Trumpovým týmem vyšetřované Muellerem. Obvinění požadoval zrušit mimo jiné proto, že Muellerovo vyšetřování podle něho zabíhá příliš do šířky a nevěnuje se výhradně tématu, kvůli kterému bylo zahájeno.
Soudkyně Amy Bermanová Jacksonová však tyto námitky odmítla s tím, že při jmenování Muellera ani v průběhu jeho vyšetřování "nedošlo k porušení pravidel". Neopodstatněná je podle ní i Manafortova stížnost na náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina, který Muellera jmenoval.
Special counsel Robert Mueller was within his rights to bring charges against the former Trump campaign chairman Paul Manafort, federal judge says https://t.co/CRqyEAznBr pic.twitter.com/ldhjfC2DES
- CBS News (@CBSNews) 16. května 2018
První z obvinění vznesených vůči Manafortovi souvisí s finančními machinacemi a snaze vyhnout se placením daní. Druhé zase s tím, že před úřady zamlčel své politické angažmá na Ukrajině, kde před lety působil jako poradce bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle amerických zákonů se měl registrovat jako zahraniční agent, což neudělal.
Manafort podal na Muellera i občanskoprávní žalobu kvůli údajnému překračování pravomocí. Tu ale Bermanová Jacksonová v dubnu rovněž zamítla.