Deepwater Horizon <span>měl problémy už před potopením</span>

Zahraničí
20. 7. 2010 11:15
Kryt na poškozeném ropném vrtu zatím drží.
Kryt na poškozeném ropném vrtu zatím drží.

Kryt na poškozeném ropném vrtu zatím drží.Potopení těžební plošiny Deepwater Horizon způsobilo největší ekologickou havárii v historii USA. Plošina prý už měla problémy předtím a její údržba byla zanedbávána. Americkým vyšetřovatelům to řekl vrchní inženýr těžební plošiny.

Americká justice vede trestní vyšetřování ropné katastrofy v Mexickém zálivu od června. Výpověď inženýra Stephena Bertoneho by mohla přenést pozornost od společnosti BP, která vrt provozovala, k firmě Transocean. Ta vlastnila potopenou plošinu a společnosti BP ji pronajímala.

Želva zachráněná z oblasti zasažené ropou.Audit ze září 2009 podle Bertoneho ukázal, že na plošině Deepwater Horizon bylo třeba opravit 390 drobných závad. Práce na nich by zabraly podle odhadů 3500 hodin. Bertone řekl, že jeho personál neměl dostatečné možnosti na to, aby opravy provedl. Vrchní inženýr také americkým vyšetřovatelům sdělil, že plošina měla potíže s pohonem. Před tím, než 20. dubna vybuchla, se také potýkala s výpadky elektrického proudu.

Plošina Deepwater Horizon se dva dny po výbuchu potopila. Na hladině Mexického zálivu se poté vytvořila malá ropná skvrna. Brzy se však ukázalo, že z vrtu v hloubce 1500 metrů, který plošina hloubila, začala unikat ropa. Surovina vytékala do moře až do minulého týdne, kdy se podařilo na poškozený vrt nasadit speciální kryt a utěsnit ho.

Ropný únik způsobil nejhorší ekologickou havárii v dějinách USA. Ropa zasáhla všechny americké státy na pobřeží Mexického zálivu a jen odstraňování přímých následků havárie potrvá podle americké vlády do podzimu. S dlouhodobými následky se budou Američané potýkat ještě roky.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ