Po helsinském summitu zavládla v Bílém domě hluboká deprese a řada lidí z prezidentského týmu zvažuje urychlený odchod. Napsal to dnes americký zpravodajský server Politico s odvoláním na zdroje z kanceláře hlavy státu. Po tiskovce Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem prý nálada v Bílém domě klesla na nulu.
Zmatená Trumpova prohlášení zanechala dokonce i v jeho spojencích pocit, že i když prezident "technicky uznal chybu" ve svých prohlášeních o nevměšování Ruska, ve skutečnosti si myslí právě to, co řekl - že věří Putinovým argumentům o tom, že Moskva se nepokoušela ovlivnit prezidentské volby v roce 2016.
"Lidé jsou v depresi," řekl serveru nejmenovaný republikán blízký Bílému domu. "Ti, kteří zvažovali odchod možná po listopadových kongresových volbách, teď velmi vážně přemýšlejí o urychlení svých plánů," uvedl.
Pompeo ani Bolton rezignaci nezvažují, ale měli by, míní expert
Obvyklí obhájci Trumpových postojů sice připouštějí, že jeho jednání v Helsinkách bylo zklamáním, ale upozorňují, že nemá politické následky. Upozorňuje, že ministr zahraničí Mike Pompeo ani poradce pro národní bezpečnost Bolton po summitu rezignovat nehodlají.
Někteří američtí komentátoři poukazují na to, že i když evropští spojenci USA s obavou očekávali, že Trump v Helsinkách uzná zábor Krymu nebo zruší protiruské sankce, nic z toho se na summitu nestalo.
Podle amerického experta Breta Stephense by Pompeo a Bolton odstoupit měli, pokud si zachovali zdravý rozum. Jiní ale žádají, aby lidé z Bílého domu neodcházeli. "Neodcházejte, prosím," napsala v časopisu Atlantic šéfka vlivného Mezinárodního ústavu pro strategická studia Kori Schakeová. "Neměli bychom dopustit devastaci vyvolanou odchodem rozumných lidí, které by prezident nahradil osobami ještě víc poddajnými a kompromisními," napsala politoložka.