Děs a běs při příjezdu. USA se raději vyhnout?

Zahraničí
10. 4. 2013 06:15
Fuck off! Už mě tady neuvidíte, amíci.
Fuck off! Už mě tady neuvidíte, amíci.

Spojené státy otravují cestující nepříjemnými vstupními kontrolami, které je okrádají o čas. Situace je tak špatná, že dnes 43 procent lidí, kteří strávili v USA dovolenou, doporučuje přátelům, aby se této zemi raději vyhnuli.

Dlouhé fronty čekajících frustrují 93,9 procent cestujících. Z těch, kdo už tam byli, by 43 procent svým přátelům a příbuzným doporučilo, aby se této zemi kvůli hodinám čekání u hraničních přepážek vyhnuli.

Z těch, kdo tam byli na služební cestě, celých 66 procent  uvedlo, že se do této země v příštích pěti letech nevrátí. A sice kvůli kvůli špatným zkušenostem při vjezdu.

Kontrola na letišti JFK.Řeč není o Íránu, Kongu nebo Severní Koreji, kde by stresující kontroly při vstupuz nikoho nepřekvapily, a také nejde o NDR, která i se svým tvrdým režimem na hranicích zmizela, jak známo, roku 1990 z mapy světa.

Nikoli, jde o jeden z nejoblíbenějších turistických cílů na světě. Jsou to USA, píše německý list Die Welt.   

Úděsně negativní čísla přinesl čerstvý průzkum názorů, který u 1200 Němců, Britů, Francouzů, Japonců, Brazilců a Číňanů uskutečnila cestovní agentura U.S. Travel Association. Dotazovaní ve své kritice mimo jiné uváděli, že kvůli dlouhým pasovým a celním kontrolám měli problémy stihnout navazující let.

Další mínusové body patřily špatnému servisu pro klienty a bídným jazykovým znalostem amerických pohraničních úředníků.

U.S. Travel Association žádá více a lépe kvalifikovaného personálu, dále pak zkrácení času čekání mezinárodních pasažérů na nejvýše 30 minut.

A čekat a čekat...Asociace varuje před následky, které může stávající situace přivodit. Kdyby se skutečně obrátilo k USA zády tolik turistů, kolik zmiňuje průzkum, země by přišla o 95 miliard dolarů, jež by do ní jinak přivezli.

Vinu za situaci u přepážek imigračních úředníků dává 84,3 procent dotázaných vládě ve Washingtonu. Domnívají se, že Bílý dům by procedury na hranicích mohl urychlit a zpříjemnit.

Špatná zpráva ale je, že kvůli šetření, jemuž se federální úřady nemůžou vyhnout, bude možná ještě hůře. Musí se totiž uskrovnit i Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS), pod které spadá kontrola přijíždějících na hranici.

Aby tedy bylo jasno: v budoucnu bude na hraničních přepážkách na letištích a jinde ještě méně personálu a fronty se ještě více prodlouží.

Zhoršení situace můžou brzy pocítit ti, kteří poletí do Spojených států ze zámoří, upozorňuje Die Welt. Tento měsíc, tedy v dubnu, americký letecký úřad FAA (Federal Aviation Administration) oznámil, že kvůli úsporám rozpočtu zkracuje pracovní dobu leteckých dispečerů o dva dny v měsíci.

Kontrola na letišti Seattle-Tacoma International Airport. Nedávno se u jedné vstupní brány do USA rozohnil i šéf dozorčí rady německé letecké společnosti Lufthansa, když ztvrdnul v dlouhé řadě čekajících pasažérů.

Nejprodávanějšímu americkému deníku USA Today si postěžoval, že musel před přepážkou stát dlouhé dvě hodiny a že na newyorském letišti LaGuardia viděl stát cestující ve frontách dlouhých stovky metrů.

Weberovi nepomohl ani status člena Global Entry, který byl zřízen právě kvůli urychlení hraničních formalit. Je to "nepochopitelné u národa, který sám sebe vidí na špici technologického vývoje". Takových hrůz je podle něj nutné klienty ušetřit.

Jak to ale chce udělat, neprozradil. Jeho manželka má ale prostou radu. V budoucnu už do USA nejezdit.

Autor: - pp -Foto: ČTK , Profimedia

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ