Jeden týden vede průzkumy Barack Obama o pět procent, další týden se do čela dostává John McCain. Je to jako na houpačce, ale přesto se náskok demokrata i republikána pohybuje většinou v rámci statistické chyby. Vychýlí voliči, kteří půjdou poprvé k urnám, jazýček vah na stranu jednoho z kandidátů?
Prezidentské volby ve Spojených státech snad ještě nebyly tak vzrušující a tak vyrovnané. Volební průzkumy tak nemohou pořádně zachytit přesný pohyb sympatií Američanů.
Existuje několik důvodů, proč tomu tak je, ale nejdůležitějším z nich je zřejmě masivní registrace voličů. To je patrné zvlášť u demokratů, kteří dokázali ulovit desítky tisíc prvovoličů. Agentury zabývající se průzkumem veřejného mínění si s tímto faktem nevědí rady.
„Průzkumy mohou být nepřesné, protože je těžké určit, jakou váhu těmto mladým lidem přisoudit. To je náš hlavní problém. Elektorát je teď hodně těkavý," vysvětluje nejistotu podle listu Christian Science Monitor ředitel studií veřejné správy washingtonského Brookings institutu Darrel West.
„Většina tradičních průzkumů je založena na pravděpodobných voličích a pravděpodobnost výběru je zohledňována k účasti v předchozích volbách. Obecně to není tak velký problém, ale letos je to kvůli mnoha novým voličům zcela jiné," dodává West.
Nikdo například nečekal, že u primárek se objeví o 120 procent více lidí, než před čtyřmi lety. Zvlášť patrné to je u mladých lidí. Ty letos přitahuje politika a urny víc, než kdy jindy. Například ve státě Iowa jich přišlo vhodit svůj hlasovací lístek podle Harvardského institutu politologie až o třikrát tolik co v roce 2004.
Více se zapojují i Hispánci. V šestnácti z devatenácti států, kde bylo k dispozici srovnání mezi primárkami z posledních voleb (2004 a 2008) zaznamenal thinktank Pew Hispanic Center „rostoucí podíl" tohoto etnika. Nejdramatičtější nárůst vysledovali badatelé v Texasu a v Kalifornii, kde došlo k padesátiprocentnímu nárůstu.
Hlavní však je, kolik z těchto nových voličů dorazí k urnám v listopadu, kdy se o muži v Bílém domě rozhodne. „Tady budu asi pokorný. Myslím si, že bychom se měli, vzhledem k přesnosti našich průzkumů, strachovat, kdo se u voleb objeví," říká demokrat Stan Greenberg, který pro stranu sleduje pohyby veřejného mínění.
Foto: Profimedia