Mezi nestálé členy Rady bezpečnosti OSN pro roky 2010 a 2011 Valné shromáždění zvolilo Libanon a Bosnu a Hercegovinu. Podle agentury Reuters stojí za tímto krokem diplomatů snaha pomoci těmto zemím k dosažení politické stability. Vedle nich byly zvoleny Brazílie, Gabon a Nigérie.
Kvůli přetrvávajícím politickým a bezpečnostním problémům jsou Libanon a Bosna pravidelně předmětem jednání Rady bezpečnosti OSN.
ČTĚTE TAKÉ: Rada bezpečnosti vyzývá k posílení afghánské mise
Na jihu Libanonu, kde dříve často docházelo ke konfliktům se sousedním Izraelem, je rozmístěno zhruba 12.500 příslušníků mírových sil OSN. Bosna se ještě nedočkala stability od války v první polovině devadesátých let minulého století. V zemi dohlíží na pořádek mise mezinárodního společenství.
"Zkušenost s členstvím v radě jim pomůže posílit vládní systémy a činit rozhodnutí v mezinárodních záležitostech," řekl o Libanonu a Bosně britský ambasador John Sawers. Diplomaté očekávají, že Libanon bude jednat s arabskými státy i přesto, že v mnoha věcech zastává jiné postoje než jeho regionální partneři. Podle pozorovatelů se ale zdrží hlasování, když na programu bude jednání o sankcích vůči Íránu. Naopak v jednáních o izraelsko-palestinských problémech se od Libanonu neočekává tak vyhraněný postoj jako například u Libye, která je v radě do konce roku.
Bosenský ministr zahraničí Sven Alkalaj prohlásil, že zvolení do Rady bezpečnosti je pro jeho zemi poctou. Sarajevo bude podle něho zastávat politiku ochranné diplomacie, která "nedovolí další krizi a ztrátu životů, které postihly Bosnu".
Radu bezpečnosti OSN tvoří pět stálých členů - USA, Velká Británie, Francie, Rusko a Čína. Nestálých členů je deset a jsou voleni na dva roky, každý rok se obmění polovina. Kromě pěti nově zvolených zůstávají v desítce nestálých členů Uganda, Japonsko, Mexiko, Turecko a Rakousko.
Foto: archiv Týdne