Důl v Chile je zavalil. <span>Po 17 dnech</span> je objevili živé

Zahraničí
22. 8. 2010 22:34
Prezident Sebastián Piňera ukazuje novinářům vzkaz od horníků.
Prezident Sebastián Piňera ukazuje novinářům vzkaz od horníků.

Prezident Sebastián Piňera ukazuje novinářům vzkaz od horníků.Všech 33 horníků zavalených 17 dní v severochilském dole na měď a zlato je naživu. Oznámil to chilský prezident Sebastián Piňera. Horníci po sondě vzkázali na kusu papíru, že jsou v pořádku. Dostat je na povrch ale bude podle záchranářů trvat zřejmě až tři měsíce.

Horníci podle agentur uvedli, že slyšeli hlasité bušení, když se dnes ráno místního času s jednou ze sond provrtali do zavaleného dolu do hloubky 688 metrů, a to do místa, kam se podle jejich předpokladu mohli jejich kolegové uchýlit. Když sondu vytáhli, byl na ní připevněn kus papíru, na němž bylo napsáno červenými písmeny: Všech 33 nás je v pořádku.

Prezident, který odjel k dolu u města Copiapó, asi 800 kilometrů severně od hlavního města Santiaga de Chile, ukázal papír novinářům a příbuzným. "Je to zpráva našich horníků, která nám říká, že jsou živí a že jsou spolu." Dodal ale, že bude trvat několik měsíců, než se podaří horníky dostat na povrch. "Bude to trvat měsíce (dostat je ven). Ale nezáleží na tom, jak dlouho to bude trvat, jen aby to mělo šťastný konec," řekl prezident.

Příbuzní horníků, kteří se po neštěstí utábořili kolem dolu, přivítali šťastnou zprávu nadšenými výkřiky a radostí se navzájem objímali. "Nikdy jsem neztratili víru. Věděli jsme, že jsou tam a budou zachráněni," řekl jeden z nich.

Záchranáři uvedli, že vyhloubení nového tunelu, kterým se budou chtít dostat k zavaleným havířům, bude trvat nejméně 120 dní. Hlavní přístupovou cestu totiž zavalila padající skála, později se provalila i šachta na přívod vzduchu, kterou se záchranáři krátce po neštěstí k horníkům přiblížili.

ČTĚTE TAKÉ: Při explozi v čínském dole zahynulo 46 horníků
                        Přežil výbuch v Handlové, dnes se loučí s kamarády

Mezitím umístí do nového vyhloubeného vrtu úzkou plastovou trubici, kterou budou havířům dopravovat potravu, hydratační gely, světla a komunikační zařízení. V hloubce dolu jsou zásoby vody a ventilační šachty, které pomohou havířům přežít.
Do dolu bude spuštěna kamera a také mikrofony, které pomohou udržovat kontakt s horníky.

S horníky se po 17 dnech podařilo navázat spojení.Příčina neštěstí, které se stalo 5. srpna, se stále vyšetřuje. "Zával vznikl v hlavní šachtě," uvedl podle serveru news.smh.com.au nejmenovaný oficiální zdroj. Podle dřívějších informací chilského tisku byla příčinou zřícení tunelu blíže neupřesněná geologická událost, kdy se zřítily části kamenných stěn na hlavní přístupovou rampu k vlastním ložiskům.

Důl nemá únikové cesty a v roce 2005 jej pracovníci kvůli špatným podmínkám uzavřeli. O dva roky poději byl opět otevřen. Chile několik dní po závalu požádalo o pomoc a vypracování odborné analýzy Peru, USA, Kanadu a Austrálii.

Chile patří k nejvýznamnějším světovým producentům mědi, nehody v tomto průmyslovém odvětví jsou však v této zemi poměrně vzácné. Nicméně podle zástupce důlních odborů Félixe Mediny jsou podmínky v mnoha malých dolech v oblasti pochybné a ministr hornictví Laurence Golborne byl prý nedávno na situaci upozorněn.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ