Dusno kolem rozpočtového stropu rozhádalo republikány

Zahraničí
19. 10. 2013 12:20
Předseda sněmovny reprezentantů John Boehner se musí zabývat rozkolem uvnitř Republikánské strany.
Předseda sněmovny reprezentantů John Boehner se musí zabývat rozkolem uvnitř Republikánské strany.

Po porážce ve střetu o financování americké administrativy a zvýšení dluhového stropu, který hrozil platební neschopností USA a uzavřel na 16 dní vládní úřady, se rozkol v Republikánské straně dále prohlubuje. I když předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner vyzval republikány, aby se sjednotili k příštímu boji proti prezidentovi Baracku Obamovi a demokratům, tak republikánští politici na sebe stále intenzivněji útočí.

Před kongresovými volbami příští rok a před dalšími obtížnými politickými střety ve Washingtonu to je zlověstné znamení. Mnoho republikánských politických veteránů se vzteká nad tím, co považují za ukázku sebezničující strategie prosazovanou konzervativním hnutím Tea Party. Tato strategie užila zákony potřebné k chodu vlády a k odvrácení bankrotu jako páku k likvidaci Obamovy reformy zdravotnictví.

Republikáni nakonec neprosadili žádný ze svých požadavků a průzkumy ukazují, že většina Američanů je viní z uzavření vládních úřadů.

Krize komplikuje debatu, kterou Republikánská strana vede o své budoucnosti poté, co se jí při loňských volbách nepodařilo získat Bílý dům ani ovládnout Senát. Někteří prominentní republikáni tvrdí, že fiasko kolem dluhového stropu ukázalo, že taktika Tea Party sice aktivizuje konzervativní základnu, ale odrazuje umírněné voliče, které strana potřebuje k úspěchu v celostátních volbách.

Nicméně frakce Tea Party ani zdaleka neprojevuje lítost, ale zdůrazňuje, že bude pokračovat v boji za zrušení reformy zdravotnictví. Navíc toto hnutí chce využít primárky před volbami příští rok k odstranění pragmatičtějších republikánských poslanců, kteří ji popudili tím, že údajně ustoupili demokratům, když hlasovali pro nadstranickou dohodu o ukončení celé krize.

Od otevření vládních úřadů je Twitter plný výhrůžek, urážek a jmen 27 republikánských senátorů a 87 republikánských kongresmanů, kteří pro dohodu hlasovali. Během několika hodin po jejím přijetí web TeaParty.net poslal po Twitteru linky na těchto 114 poslanců, kteří by prý neměli být příští rok znovuzvoleni. Tweet obsahoval sdělení "Váš lovecký seznam RINO pro rok 2014". RINO je zkratka Republican In Name Only (Republikán jen podle jména), když RINO připomíná slovo rhino (nosorožec).

Hnutí Tea Party získalo na síle poté, co byla před třemi lety schválena Obamova reforma zdravotnictví, jež má umožnit pořídit si dostupné zdravotní pojištění milionům Američanů, kteří ho nemají. Tea Party považuje tento program za ztělesnění přehnané úlohy vlády, především mu vadí požadavek, že Američané musí mít pojištění, jinak budou muset zaplatit pokutu.

Vznik hnutí Tea Party oživilo Republikánskou stranu a pomohlo jí v roce 2010 znovuzískat většinu ve Sněmovně reprezentantů, kam poslalo novou generaci mladých a dravých kongresmanů. Hnutí zůstává impozantní silou i přes to, že ztratilo dynamiku při loňských volbách, kdy byl Obama snadno znovuzvolen a demokraté si udrželi většinu v Senátu.

Mnoho poslanců podporovaných Tea Party reprezentuje mimořádně konzervativní kongresové volební okrsky, které vznikly během let, kdy poslanci obou stran překreslovali volební hranice. Mnoho republikánských poslanců se tak víc bojí, aby přežili republikánské primárky a hrozbu od kandidátů Tea Party, než potom vlastního volebního střetu s demokratickými soupeři.

Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell, který pomáhal dát dohromady nadstranický plán na ukončení krize, čelí právě takové výzvě. Organizace Senate Conservative Fund, která před loňskými volbami přispěla kandidátům Tea Party dvěma miliony dolarů, ve čtvrtek oznámila, že příští rok podpoří McConnellova oponenta v republikánských primárkách Matta Bevina. Další skupina Tea Party Victory Fund uvedla v dopise potenciálním dárcům: "Neměli bychom trpět falešné konzervativce, jako je Mitch McConnell."

Tea Party má i další cíle, když o znovuzvolení budou usilovat republikánští senátoři Lindsey Graham v Jižní Karolíně a Lamar Alexander v Tennessee.

Taková strategie ale sebou nese pro Republikánskou stranu rizika. Někteří kandidáti Tea Party, kteří loni překvapivě vyhráli v primárkách, nakonec zvítězili i ve volbách a dostali se do Kongresu, včetně senátora z Texasu Teda Cruze, který prosazoval uzavření vládních úřadů. Ale další takoví kandidáti sice v primárkách vyhráli, ale potom podlehli demokratickým oponentům, které by zřejmě umírněnější republikáni porazili.

Tento rozpor určuje republikánské frakce před kongresovými volbami příští rok, ve kterých bude v sázce 35 senátních křesel a všech 435 mandátů ve Sněmovně reprezentantů. V krátkodobější perspektivě se ve Washingtonu očekávají obtížné debaty o imigraci a zemědělství, stejně jako další kolo jednání o rozpočtu a zadlužení.

Průzkum ústavu Pew Research Center z minulého týdne ukázal, že popularita Tea Party klesla na nejnižší úroveň od voleb v roce 2010. Podle ankety AP-Gfk má nyní negativní názor na Tea Party 70 procent dotázaných.

A přesto se vůdci republikánů ve sněmovně znovu a znovu snažili vyřešit krizi podle receptu Tea Party, tedy požadavky na omezení reformy zdravotnictví výměnou za otevření vládních úřadů, až jim nakonec došly možnosti řešení a přijali nadstranickou dohodu ze Senátu.

I přestože Tea Party na něj útočí, tak McConnel tvrdí, že nepřipustí další zablokování vlády. "Myslím, že jsme naše nové členy plně seznámili s tím, co to je neúspěšná strategie," řekl listu The Hill.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , J. Scott Applewhite

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ