Dva roky s <span>Raúlem Castrem</span>. Kubánci zatím rozpačití

Zahraničí
25. 7. 2008 12:21
Nové dekrety mají motivovat farmáře a zemědělská družstva.
Nové dekrety mají motivovat farmáře a zemědělská družstva.

Nové dekrety mají motivovat farmáře a zemědělská družstva.Kuba v sobotu slaví svůj největší státní svátek. Přesně dva roky poté, co vážná choroba donutila Fidela Castra odstoupit, je v ulicích Havany méně politických sloganů a více nových autobusů, ale pokud jde o změny, které zavedl Fidelův nástupce, jeho bratr Raúl, dojem z nich je spíš rozpačitý.

Kubánci na reformy v obtížném takzvaném přechodném období příliš nevěří, napsala agentura AFP.

Tradiční doba čilého politického života v zemi přichází v době, kdy nový vůdce Raúl Castro jakoby hledal sám sebe, svůj styl. Na jedné straně hlásá ochotu ke strukturálním a dokonce koncepčním změnám, které slíbil při stejné příležitosti před rokem, ale na druhé straně cítí odpor mocné a vlivné byrokracie, která se do reforem příliš nehrne.

Raúl Castro se sportovci odjíždějícími na olympiádu do Číny.Čtyřiapadesátiletá úřednice María Cruzová tvrdí, že po nástupu Raúla Castra před dvěma lety už v každodenním životě necítí takový politický tlak jako dříve, politika ji prý už tolik neotravuje, nezasahuje do jejího života.

 Dva roky už se v Havaně nekonaly žádné monstrózní politické demonstrace, na nichž byla dříve účast skoro povinná.

Na Kubě jsou nyní "apagones", nekonečné a opakované výpadky elektřiny, už méně časté a kratší, v ulicích jezdí hodně čínských autobusů zářících novotou a dělníci usilovně opravují vozovky a vodovodní síť.

"Doprava se zlepšila, málo ale přece. Zbytek je pořád stejný. Ten, kdo pracuje, všechno, co vydělá, vydá na jídlo, na víc mu nezbývá," říká Nancy Gutiérezová, sedmapadesátiletá úřednice.

Pohoda po kubánsku v rámci skromných možností."Já si naopak myslím, že všechno je ještě horší, než bylo. Jediná dobrá věc byla, když povolili nákup DVD a další elektroniky. Je to sice drahé, ale změnilo se to ze dne na den, dříve to nebylo vůbec.

Všechno ostatní zůstalo při starém," dodává čtyřiatřicetiletý Georbis González v narážce na opatření Raúla Castra z března letošního roku, kdy byl povolen nákup mobilů, počítačů a další spotřební elektroniky.

"Změny? Žádné nevidím," přidává Pedro Núňez, hlídač na parkovišti, který měsíčně vydělává 325 pesos. "Jaké zlepšení? Co na tom, že jsem jako cizinec, že mohu chodit do hotelů a pronajmout si auto. Ale za jakou cenu, to je tragédie. Zvýšili mi plat o 30 pesos, na jedné straně mi něco dají a na druhé vezmou."

Padesátiletá profesorka na univerzitě nenechává nikoho na pochybách. "Máte dojem, jakoby byla spousta změn, ale není to tak.

Dívka čistí čelní sklo na 4. setkání klasických vozů v Havaně.Realita je pořád stejná."

V očích Washingtonu jsou všechny uskutečněné změny na ostrově svobody pouze kosmetické. USA spolu s Evropskou unií žádají, aby byli osvobozeni političtí vězni a aby byl respektován disent.

Změny, k nimž se v březnu Raúl Castro odhodlal, se omezily na právo koupit si mobil nebo jít do drahého hotelu, který byl dříve jen pro cizince.

Foto: AP, Reuters  a Profimedia

Autor: AFP

Další čtení

Ilustrační foto - Následky ruských útoků ve městě Irpiň

Lidé jen jeli do práce. Ruský dron zasáhl autobus, devět mrtvých a ranění

Zahraničí
23. 4. 2025

Trumpův mírový plán znamená pro Ukrajinu přijmout ruskou okupaci

Zahraničí
23. 4. 2025

AfD zaznamenala v průzkumu rekordní podporu 26 procent, vyhrála by volby

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ