Americká episkopální církev, která je součástí anglikánské komunity, v úterý schválila liturgii pro posvěcení svazků osob stejného pohlaví. Církev, která má přes dva miliony vyznavačů, se tak stala největší americkou náboženskou komunitou, která podobný rituál schválila. Představitelé církve nicméně zdůrazňují, že ceremoniál není svatba.
Episkopální církev označuje rituál za "stvrzení a posvěcení celoživotního závazku". Homosexuálové, kteří se rozhodnou svazek uzavřít, si při rituálu vymění prstýnky a zavážou se žít spolu. Ceremoniál také provázejí modlitby vybrané právě pro tento účel.
Pro vytvoření zvláštní liturgie pro svazky homosexuálů se na sjezdu episkopální církve v Indianapolisu vyslovilo 80 procent přítomných biskupů. Zástupci církve ale zdůraznili, že nový ceremoniál není totožný se svatbou. Za tu církev nadále označuje pouze svazek muže a ženy.
Představitelé církve se také dohodli na vytvoření takzvané výhrady svědomí. Mohou ji uplatnit biskupové, kteří s uzavíráním svazků osob stejného pohlaví nesouhlasí. Na území jejich diecézí se pak nyní schválený rituál provozovat nebude a biskupům za to nebude hrozit žádná sankce.
Episkopální církev už v minulosti proslula liberálnějším přístupem k homosexuálům. V roce 2003 vyvolala velkou pozornost tím, když vysvětila prvního biskupa mezi anglikánskými církvemi, který se otevřeně hlásí k homosexualitě (je jím Gene Robinson). Podobně otevřená je i v jiných otázkách, její představitelé v historii protestovali za lidská práva; je například první anglikánskou komunitou, kterou vede biskupka, a prvního černošského biskupa měla už v roce 1885.
Episkopální církev patří k širokému spektru protestantské odnože křesťanství, od anglikánské církve se odtrhla za americké revoluce. Ve Spojených státech a několika dalších zemích má přes dva miliony členů, jejich počet však již řadu let klesá a průměrný věk se výrazně zvyšuje. Nyní je v USA 14. největší denominací.