Evropa šetří na obraně. Trump nepřímo kritizoval Německo i Česko

Zahraničí
18. 5. 2018 06:40
Donald Trump.
Donald Trump.

Evropské země stále nedávají dostatek peněz na obranu v rámci pravidel Severoatlantické aliance, což se "bude řešit". Prohlásil to americký prezident Donald Trump během jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Vztahy Spojených států s NATO jsou podle šéfa Bílého domu dobré.

Spojené státy jsou zdaleka nejdůležitějším přispěvatelem do obranných kapacit aliance a Trumpovým zásadním tématem při jednáních v rámci NATO jsou právě výdaje dalších zemí. Členové by podle aliančních zásad měli věnovat na obranu dvě procenta svého HDP, což však plní kromě USA jen hrstka zemí. Česko patří mezi státy, které dávají na obranu nejmenší podíl HDP okolo jednoho procenta.

"Máme některé, jež neplatí, a s nimi se to bude řešit," řekl podle agentury Reuters Trump. Zvláště zmínil Německo, které loni vyhradilo na obranu necelých 1,3 procenta HDP a podle Trumpa by mělo "dokázat vůdčí roli" tím, že bude dávat více peněz.

Německá kancléřka Angela Merkelová má sice s Trumpem řadu neshod, tento týden se však v této otázce vyjádřila v podobném duchu a přislíbila vyšší obranné výdaje.

Stoltenberg ocenil Trumpovu práci při přesvědčování aliančních partnerů o nutnosti brát toto téma vážně. "Žádný ze spojenců nesnižuje svůj (obranný) rozpočet," poznamenal šéf NATO.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Evan Vucci

Další čtení

Fernando Grande-Marlaska

V Ceutě zůstává 5000 lidí, kteří tam přišli na konci července, uvedl ministr

Zahraničí
13. 8. 2026

Výbuch v přístavu v Rotterdamu si vyžádal jednoho mrtvého a několik zraněných

Zahraničí
13. 8. 2026
Texas, USA

V Texasu havaroval útočný vrtulník americké armády, zahynuli dva vojáci

Zahraničí
13. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ